Son Haberler
Anasayfa / Genel Yazılar / ANDRÉ LE NÔTRE ve FANSIZ BAHÇE STİLİ PRENSİPLERİ

ANDRÉ LE NÔTRE ve FANSIZ BAHÇE STİLİ PRENSİPLERİ

Le Notre (1613-1700), bahçe tasarımı hakkındaki fikirlerini hiçbir zaman yazılı hale getirmemiştir. Ancak öğrencilerinden Alexandre Le Blond’un 1722 yılında yayınladığı La théorie et la pratique du jardinage (Bahçe Sanatının Teori ve Tatbikatı) isimli kitabında, Le Notre’un prensiplerine yer vermiştir. Bu prensiplerin yansımalarına Le Notre’un tüm bahçelerinde de görülmesinin yanısıra buradan yola çıkarak Frransız bahçe stilinin prensiplerini de anlamak mümkündür. Bu prensipler aşağıda verilmiştir.

*Peyzaj tasarımı mülk sahibinin yaşam tarzı ve zevkine uyduğu gibi mali gücünü de yansıtmalıdır.
*Peyzaj düzenlemesi yapılırken iklim özellikleri dikkate alınmalı ve bahçe, arazinin formu ile uyum içinde olmalıdır.
*Bina ve bahçesi arasında hem ölçü bakımından hem de mimari bakımdan birlik olmalıdır.
*Binanın dış mekân planı, daima olduğundan daha geniş görünecek biçimde yapılmalı ancak çevredeki peyzajın bir parçası haline de getirilmemelidir. *Bahçe alanının uzunluğu eninden en az 1/3 oranında büyük olmalıdır. Planın esas çizgileri sade olup, çeşitlilik detaylarla sağlanmalıdır.
*Peyzaj elemanları arasında denge olmalıdır. Peyzaj tasarımında çeşitlilik yaratan öğelerin tekrarından kaçınılmalıdır.
*Bahçede, labirent gibi çeşitli sürprizli öğe ve kompozisyonlara yer verilmeli, heykeller, mutlaka ve çok sayıda kullanılmalıdır.
*Dış mekan tasarımında, merkezi bir aks, evin esas kapısından itibaren bahçeyi iki bölüme ayırmalı ve bu aks boyunca çim alanlar ve su tesisleri yer almalıdır. Ana aksa dik konumlandırılmış ikinci derecedeki akslar, bahçeyi farklı seviyelerdeki parterlere bölmeli ve binadan itibaren kot giderek düşmelidir.
*Kasvet verecek dış mekân planlamasından kaçınılmalı, binaya çok yakın alanlarda ağaçlardan oluşan plantasyona yer verilmemeli ve bu kısımda açıklık, ferahlık sağlanmalıdır.
*Bitkilendirme, bahçenin en az yirmi yıl sonraki durumu öngörülerek yapılmalıdır.
*Su kanalları bahçenin düşük kotlu bölümlerinde tesis edilmeli, kanalın her iki yanında ve arkasında orman ağaçlandırmasına yer verilmeli ve suya hareket fıskiye ve kaskatlarda kazandırılmalıdır.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*