Son Haberler
Anasayfa / Konstrüksiyon I / Yapay Gölet Tasarımı

Yapay Gölet Tasarımı

Dersin tamamı için pdf dosyasına bakınız. yapaygölet

Planlama, peyzaj içinde yeni bir su birikintisi oluşturmanın en önemli parçasıdır ve bu aşamada değerlendirilmesi gereken bir çok konu bulunmaktadır. Bunlar:

—Yasal çerçeve

—Peyzaj değerlendirmesi

—Yaban hayatı

—Su temini

—Su kalitesi

—Toprak

—Yapım amacı

—Ulaşım ve güvenlik

—Konumlandırma

—Kullanım şekilleri

Oluşturulacak su yüzeyi, mevcut yasaları göz önüne almayı ve çeşitli kurumlarla iletişim kurmayı gerektirebilir. Bu durum özellikle çok geniş yüzeyli su alanları oluşturulmasında önem taşır. Göz önüne alınacak konular arasında;

—Su çevirmek,

—Su çıkarmak,

—Havuz oluşturmak,

—Arazi drenajı,

—Balık bırakma, sayılabilir..

Arazinin topoğrafik yapısı (eğim oranı ve yüzey şekli, su toplama alanı), su yüzeyinin yapılabilirliğinin yanı sıra, onun şekli ve tasarımını da etkileyebilir. Büyük su yüzeyleri için tesviye eğrili bir plan üzerinde tasarım gerekir. Kazı hacminin hesabı ve çıkacak toprağın nerede depolanacağı konuları değerlendirilmelidir. Maksimum su kotu ve su kıyısının profili belirlenmelidir. Ayrıca, mevcut altyapı (elektrik, telefon ve gaz hatları gibi.) ve oluşturulacak havuzun tesisatına ilişkin tespit ve değerlendirmeler yapılmalıdır.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*