Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Özür dilerim Bitkisel Tasarım II sınıfı

Özür dilerim Bitkisel Tasarım II sınıfı

 

Derstekiler yaşananları biliyor. Biraz kızdık birbirimize. Bu tartışmada haklı ve haksız yoktu. Olması gerekiyormuş oldu. Bu hikayede Yediveren yayınlarından yaşadıklarımızın üstüne cuk oturdu:)

“Hintli bir ermiş öğrencileri ile gezinirken Ganj nehri kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş. Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?” diye tekrar sormuş.

Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”

“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”

Daha sonra ermiş öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş: “Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”

Özür dilerim Bitkisel Tasarım II sınıfı. Size bağırdığım için. O an için kalbim sizden uzaklaşmıştı. Ama merak etmeyin kısa sürdü. Şöyle bir dolaşıp geri geldi kalbim. Hava almak istemiş. Şimdi yine size yakın.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

6 yorum

  1. Kübra ÖZŞAHAN

    Sizin gibi bir hocaya sahip olduğumuz için çok mutluyuz hocam, iyiki varsınız, vicdanınıza ve anne merhametinizi çok iyi hissediyoruz, özür dilemenin en büyük erdemlik olduğunu ve bu erdemde bizi yanınızda taşıdığınız için kendi adıma, bitkisel tasarım II sınıfı üyesi olarak teşekkür ederim. kalbinizin yakınlığını her zaman hissettik ve umarım hep de hissetmeye devam ederiz.. iyiki varsınız..!

  2. Doç.Dr.Reyhan ERDOĞAN
    Doç.Dr.Reyhan ERDOĞAN

    Sizleri seviyorum. Benim için çok değerlisiniz.Teşekkür ederim Kübra.

  3. Böyle bir yazıyı yazacak kadar alçakgönüllü hocamıza karşı kalbimizin uzaklaşması mümkün değil. Bize kattığınız her değer için teşekkür ederim hocam. İyi ki varsınız.

  4. Sizi tanimadan ve gormeden cok sevdim, ben de peyzaj mimarligi okuyorum. Projeyle ilgili arastirmalar yaparken bu adreste buldum kendimi. Iyi ki bulmusum dogayi cevreyi insanlari seven melek gibi bir insansiniz ve bu paylastiginiz yazi ne kadar iyi kalpli bir insan oldugunuzu gosteriyor. Boyle insanlari gordukce cok mutlu oluyorum. Sizi takipte kalacagim:) Sevgiyle kalin..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*