Son Haberler

İKİGAİ

İKİGAİ

“Hep meşgul kalarak mutlu olma “ olarak özetlenebilien bu kavram Japonca’dır.  Yaşlanırken genç kalma sanatı da denilmektedir. Bu kavram  2018’in en güzel hediyelerinden biri oldu bana. Hector Garcia ve Francesc Miralles’in “İkiga” adlı kitaplarını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tabi sağlıklı ve uzun ömürlü olma gibi bir isteğiniz varsa.

Benim var doğrusu. Sevdiklerimle sağlıklı bir ömür sürmeyi çok istiyorum. Torunlarıma bakmak, onlarla güzel anılar biriktirme hayalim bende uzun yaşama isteği uyandırıyor. Yeni şeyler öğrenmek, yeni yerler görmek, kitaplar yazmak ….daha neler neler…..  Kitapta bunu nasıl başaracağımıza dair bilgiler var. Ben de size bunları özetleyeyim. Biliyorsunuz bunları size aktarırken ben de tekrar ederek bilgileri sindirmiş oluyorum. Kazan kazan oluyor yani.

*Ne yaparsanız yapın, emekli olmayın.  Japonca da emeklilik diye bir kelimenin yok olduğunu öğrenince çok şaşırdım doğrusu. Biz de de neredeyse herkes emekli olma hayali ile çalışırJ

*Birçoğumuz için başkalarına yardım etmek, onları hayata bağlayacaktır.

*Midemizin sadece %80’nini doldurmak.  Yani doymaya başladıktan sonra yemeyi bırakmak. Japonlar yemekleri birkaç küçük tabakta servis ederek az yemeyi başarıyorlarmış.

*Zihni aktif tutmak, yeni koşullara uyum göstermesini sağlamak genç kalmanın önemli unsurlarından birisidir. Rutinlerden uzaklaşıp, yeni şeyler denemek, yeni şeyler öğrenmek gerek.

*Stres bilindiği gibi pek çok sağlık sorununun kaynağı. Stres, hücresel yenilenmeyi ve hücre yaşını etkileyen tolemer adlı hücre yapısını zayıflatarak hücresel yaşlanmayı hızlandırıyormuş. Aşırıya kaçmadığı sürece heyecan iyidir. Ama düzenli olarak sürekli maruz kaldığımız stres  zararlı. Anı yaşamak, farkındalık, solunum egzersizleri, yoga, meditasyon, namaz stresi azaltmaya yardımcı olur.

*Çok oturmak yaşlandırır. İşe yürüyerek gitmek, asansöre binmemek, sosyal etkinliklere katılmak, önemlidir.

*Mankenlerin en önemli güzellik sırrı defilelerden önce dokuz on saat uyudukları biliniyor. Uykuda salgılanan melatonin daha uzun yaşamamıza yardım eder.

*Olumlu bir tutum ve yüksek derecede duygusal farkındalık da önemli. Stoacı tutum, yani aksiliklerle karşılaşıldığında soğukkanlılığı koruma sizi genç tutar. Karşılaşılan zorluklar karşısında ezilmemek gerekir.

Bu maddeleri uzatabiliriz belki. Ama en önemlisi yaşamak için bir sebebiniz olacak. Asla boş kalmayacaksınız ve boşlukta hissetmeyeceksiniz. İşleyen demir pas tutmaz. Bunu bilmek için Japonya’ya gitmeye gerek yok. Benim İkigaim aşağıda tıklayın görün.

temmuz 200

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*