Son Haberler
Anasayfa / Genel Yazılar / Kendini Gerçekleştirme Çabası

Kendini Gerçekleştirme Çabası

Evet canlar, selam sizlere. bugün Dr. Wyne Dyer’den güzel anlatımlarım var. Derslerimde çok bahsettiğim Maslow’un ihtiyaçlar teorisinin son aşamasında yer alan kendini gerçekleştirme çabaları meyve vermeye başladığında nasıl olacağınızı anlatmış Dr. Wyne Dyer.

Kendini gerçekleştirmiş insan nasıl olur? Ben de bilmek isterdim. Görünce çok heyecanlandım. Sonuçta kendimin ne noktada olduğunu anlama fırsatını yakalamıştım. Siz de kendinizi bir test edin. Bu maddelerden kaç tanesi size uyuyor. Daha kaç fırın ekmek yemek lazım. Ben kendi adıma sonuçtan memnunum. Bana göre sınıfı geçtim. Ama ya size göre. Gerçekten benim hakkımdaki görüşlerinizi merak ediyorum. Acaba dışarıdan nasıl görünüyorum. Yazabilirsiniz fikirlerinize açığım. Hep ben mi eleştireceğim sizleri, biraz da siz beni eleştirin istiyorum. İyi ya da kötü.

Kendini gerçekleştiren insanlar,

 1. Yaşamın her yönünü severler, şikayet etmekle ya da olayların daha değişik olmasını istemekle vakit kaybetmezler.
 2. Bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Aileye güçlü bir sevgi ve bağlılık duymalarına rağmen, ilişkilerinde bağımsız olmaya özen gösterirler.
 3. Sevgi anlayışları, sevdiklerine hiçbir değeri zorla kabul ettirmemeyi gerektirir.
 4. Onay aramak gereksinimleri yoktur. Övgü ve ödül talep etmezler.
 5. Çok açık ve dürüst konuşurlar, çünkü vermek istedikleri mesajları, başkalarını memnun etmek için dikkatli sözcükler arkasına gizlemezler.
 6. Gülmeyi ve başkalarını güldürmeyi iyi bilirler.
 7. Kendilerini şikayet etmeden kabullenirler. Fiziksel benlikleri, sahteliklerle gizlemezler.
 8. Doğal yaşamı takdir ederler. Başkalarına eğlenceli gelmeyen şeylerden zevk alma yetenekleri vardır. Gün batımını izlemek, ya da kırlarda küçük bir gezinti yapabilmek, doğum yapan bir kediyi izlemek onlar için mükemmel bir şeydir ve şükran duyarlar.
 9. Başka insanları çok iyi anlarlar ve asla şaşırıp şok olmazlar.
 10. Gereksiz kavgalarda asla taraf olmazlar.
 11. Hastalık hastası değildirler.
 12. Dürüsttürler, asla yalan söylemezler, olayları çarpıtmazlar.
 13. İnsanlar hakkında konuşmaz, insanlarla konuşurlar.
 14. Titizlik ya da düzenlilik gibi dertleri yoktur, verimli yaşamaya bakarlar. Organizasyon nevrozundan bağımsız oldukları için yaratıcıdırlar.
 15. Bu insanların müthiş bir enerjileri vardır. Enerjileri doğaüstü değildir, yalnızca yaşamı ve yaşamdaki aktiviteleri sevmelerinin bir sonucudur.
 16. Şiddetli bir merak duygusuna sahiptirler. Hep araştırır, yaşamlarının her anını kavramak isterler. Her insan, her varlık ve her olay, daha çok öğrenmek için bir fırsattır.
 17. Başarısız olmaktan korkmazlar, hatta onu sevinçle kabul ederler. Bu insanlar, kendilerine zarar verecek duyguları yok etme ve kendilerine verdikleri değeri artıracak olanları doya doya yaşama yeteneğine sahiptirler.
 18. Bu mutlu insanlar, asla kendilerini savunma gereksinimi duymazlar. Basitçe her şey yolunda, biz yalnızca farklıyız, anlaşmak zorunda değiliz, derler. Bir tartışmayı, kazanma ve karşısındakini konumunun yanlışlığına ikna etme gereksinimi duymadan, burada keserler.
 19. Değerleri dar değildir. Kendilerini tüm insan ırkının bir parçası olarak görürler. Daha çok düşman öldürmekten sevinç duymazlar.
 20. Kahramanları ya da putlaştırdıkları insanları yoktur. Herkesi insan olarak görür ve hiç kimseyi kendilerinden önemli konuma getirmezler.
 21. Başkalarının yeteneksizliği nedeni ile kazanmak yerine, zaferi kendi çabaları ile elde etmeyi yeğlerler.
 22. Komşularının ne yaptığını fark etmezler, çünkü var olamakla meşguldürler.
 23. En önemlisi bu insanlar, “kendilerini severler”.Kendilerine acımak, kendilerini reddetmek, kendilerine öfkelenmek için zamanları yoktur. Elbette sorunları vardır, ama sorunların onları duygusal paralizasyona götürmesine izin vermezler. Tökezleyip düştüklerinde, tekrar ayağa kalkar ve sızlanmadan yaşamaya devam ederler.
 24. Hatalı alanlardan bağımsız insanlar, mutluluğu kovalamazlar, sadece yaşarlar ve mutluluk onları bulur.Gerçekten nadir bulunan insanlardır, onlar için her gün mükemmeldir.

Gelişmekte olan ülkemizin, gelişmekte olan bir insanı olarak kendimi geliştirme yolundaki çabalarımı sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum. Umarım beni anlıyorsunuz ve bu yazımdan da yararlanmışsınızdır. Hepinize kendini bulma yolunda iyi şanslar diliyorum.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*