Son Haberler
Anasayfa / Genel Yazılar / Evrenin Şakası

Evrenin Şakası

Yine yaşam yaptı yapacağını bana. Kandırdı beni. Beni kandıran evren miydi? Yoksa bilinçaltım mıydı? Tartışılabilir. Ama, fark etmez, ben nasıl olsa anlatacağım. Eğitim öğretim başlayalı yedi hafta oldu. Ama benim için zor bir yedi hafta. Yoğun mu yoğun, bir yedi hafta. Kızım geçenlerde bir bloger yazısından bahsederken beni uykumdan uyandırdı. “Senin bloğa ne oldu?” diyerek. Ne olacak ihmal etmiştim, en sevdiklerimden birini. Utandım. Ama mazeretim vardı”çok yoğundum”. Ama yoğunluğumun sebebi olan, beni kızdıran günlerdir yakınlarımın kafasını ütüleme sebebim bir anda benim enerji kaynağım olmaya başlayınca…. yine evrenin şakalarından birine maruz kaldığımı anladım.

Çok yoğunum, çok ders var, hiç vaktim yok falan filan….. Evet yeni dersler, yeni görevler bilinmezlikler herkesi olduğu gibi beni de korkutmuştu. Ama gerçek ortaya çıkıp gün ağarmaya başlayınca yine güzel şeyleri görmeye başladım. Yeni ders ve yeni sınıflar benim çalışma sevincime dönüştü. Bir sürü güzel öğrenme isteğiyle dolu, bıcır bıcır öğrenci tanıdım. Bazen gülüyoruz birlikte, bazen kızıyoruz, ama her şey daha iyisi için, biliyor her iki taraf ta. Onları çok sevdim, onlarla olmayı da.  Şükürler olsun, ne mutlu bize. Diğer yandan, acaba hep daha iyisi “ne kadar iyi”. Burada yine yaşama sebebim, danakuşum kızım ortaya çıkıyor. Ve bana en inanılmaz şekilde öğretmenlik ediyor. Bazen danışmanım oluyor, bazen aracı öğrenmeye, bazen onun öğretmenleri benim ilham kaynağım öğrenme sebebim oluyor. Ve yeni birşey daha keşfediyorum, öğreniyorum. Wabi -sabi Felsefesi.

Yeni birşey değil Wabi-Sabi felsefesi benim için. Bazı şeyleri hatırlatıyor sadece.  Bizim bildiklerimizden çok farklı değil. Ama olsun bir hatırlatıcı. Dünyanın her yerinde insan insandır. Akıl da akıl. Aklın yolu birdir. Leonard Koren’in Sanatçılar, Tasarımcılar, Sair ve Filozoflar için yazdığı “Wabi Sabi” felsefesini biraz açıklamak istiyorum. Bugünün benini anlamanıza yardımcı olsun diye. “Bu kadın ne diyor? Ne saçmalıyor? demezsiniz. “Demek bu yüzden böyle söylemiş.” dersiniz.

“wabi-sabi kapsamlı estetik bir sistem” olarak nitelendirilebilir (Geçmişi 1600’lü yıllara dayanıyor.). Estetiğin beş duyu organımızla algılayabildiğimiz şeyler olduğundan yola çıkarsak, tanım daha iyi anlaşılacaktır. Wabi-sabi de dünya görüşü, kendine işaret eder. Söylemeyi unuttum. Adı size fikir vermiştir ama, ben yine söyleyeyim: Bu bir Japon felsefesi.

Varlığın sonsuz doğasına (metafizik),

Kutsal bilgiye (maneviyat),

duygusal esenliğe (halet-i ruhiye),

davranışa (ahlak) ve eşyaların görünüşüne ve hissine (maddesellik) bütünleşmiş bir yaklaşım sunuyor. Kısaca özetlemeye devam edersek,

Metafiziksel köken: “şeyler ya hiçliğe gider ya da hiçlikten gelir.

Manevi değerler: “* Gerçekler, doğayı gözlemleyerek öğrenilir. *Yücelik, önemsiz ve küçük detaylarda gizlidir.*Çirkinliğin içinden güzellik çıkabilir.”

Ruh hali:”*Kaçınılmazın kabulü. *Kozmik düzenin takdiri.

Ahlak kuralları:”Gereksiz olan herşeyden kurtul. *İçindeki öze odaklan, materyal hiyerarşiyi görmezden gel.

Materyal özellikler: “*Doğal sürecin izi *Düzensiz *Samimi *Gösterişsiz *Kaba * *Kasvetli *Basit

Allah’ım Allahım! Öğrenmek ne güzel şey. Öğrendiğini paylaşmak ise daha da güzel. Ama şimdi korktum. siz bu çizdiğini kargacık burgacık şeylere “ben wabi-sabi uyguladım” derseniz” ben ne derim? size”

Ha ha ha… Güç bende biliyorsunuz!!!!!!!! Beni en iyi siz tanıyorsunuz!!!!

Şaka şaka.

 

 

 

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*