Son Haberler
Anasayfa / Peyzaj Mimarlığı / Biçim (Form)

Biçim (Form)

BİÇİM(FORM)

pdf dosyası için tklayınız Proje I-Ders4form

Biçim çizgi, renk ve diğer yüzey elemanlarının birbirleriyle ilişkileri sonucu oluşan,hacmi ve kütleyi tanımlayarak objeleri üç boyutlu olarak incelememizi sağlayan ve şekilleri birbirlerine göre yerleşimleri ile ele alan bir terimdir. Nesnelerin varlığını ifade etmemize olanak sağlayan bu terim, simetrik veya asimetrik, organik, inorganik, doğal, yapay, dinamik veya durgun bir görsel algı oluşturur.Bu görsel algılamanın fiziksel boyutunun ortaya çıkabilmesi için çizgi,renk ve ışık,  biçime canlılık kazandırır.

Biçim projedeki her bir unsurun kendi içinde oluşturduğu ve peyzaj içerisinde kendini ifade ettiği bir tasarım ögesidir. Biçim bir mekan, ağaç, yol hattı, donatılar v.b. öğelerin her biri veya hepsi için sözkonusu olabilir. Burada önemli olan  içimlerin (formların) insanlar üzerinde uyandırdığı etkidir. Her form ayrı bir ifade gücüne sahiptir. Daireler oval şekiller bir bütünlük hissi uyandırır. Kareler dikdörtgenler matematiksel kesinlik hissi verirler.

Biçimlendirmede tasarım elemanlarına doğada olduğu gibi bütünü oluşturma potansiyeli ile yaklaşılmalıdır. Böylece işlev, biçim,estetik bütünlüğüne sahip eserler elde etmek mümkün olacaktır.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*