Son Haberler
Anasayfa / Genel Yazılar / Kelt Evlilik Yemini

Kelt Evlilik Yemini

Tesadüfleri severim. Yine güzel bir tesadüftü,  içinde bulunduğum durumdan dolayı, sanki içimdeki fırtınayı dindirmek için karşıma tesadüfen çıkan bu güzel şiir ilaç gibi geldi bana. Antalya’ya gelmeyen (Satılmayacağını düşünüyorlar herhalde) Bambu adlı tiyatro, kültür ve sanat dergisini okuyordum. Aslında “Çeviri Aşamalarını” öğrenmekti niyetim. Ama Morgan Llywelyn’nin Celtic Wedding Vow adlı şiiri ile karşılaştım ilahi bir mesaj gibi. Ezgi Arıkan çevirmiş.

Kelt Evlilik Yemini

Ben, kendime ait olduğum içindir bana sahip olamaman

Benim olanı sana bahşederim, ikimiz de arzuladığımız zaman

Hür bir birey olduğum içindir üzerimde hakimiyet kuramaman

Kendi elimle sunduğum bal peteği, ballandıkça ballanır,

Emirlerine bu koşullarda uyarsam

Geceleri haykıracağım yalnız senin ismini, yemin ederim.

Ve sabahları senin gözlerine gülümseyeceğim.

Kadehimin ilk yudumu, yemeğimin ilk lokması senindir, yemin ederim.

Hizmetindedir hem yaşamım hem de ölümüm, yemin ederim.

Sırtındaki zırh olmalıyım, sen de benim zırhım.

Bühtan etmem sana, ne de sen bana.

Şereflendiririm seni her şeyden öte.

Kavga etsek de çekilmeliyiz kuytu köşeye

Derdimizi duymamalı hiç kimse

Evlilik yeminimdir bu benim sana

Eşit olan ikimizin teehhülü.

Keltlerin, İsa’dan önce yaklaşık olarak yedi yüz yılında Orta Avrupa’dan ya da Güney Rusya’dan Britanya’ya geldiğini ve zaten çok öceleri demiri keşfettiklerini, silah yapımında iyi olduklarını McDowall’ın “An Illustrated History of Britain kitabından öğreniyoruz.

Kelt toplumundaki kadınlar McDowall’ın belittiğne göre daha bağımsız bir konuma sahipmişler. Romalıların Britanya’yı işgal ettiklerinde iki büyük kabilenin iki kadın savaşçı tarafından yönetildiği bilinmektedir. O savaşçılık ruhundan geriye ne kaldı? Nerede bugünün savaşçı kadınları? Haklarımızdan ve özgürlüklerimizden taviz vermeden, doğru bildiğimiz yolda emin adımlarla, kararlı bir şekilde korkusuzca yürümek olmalıdır hedefimiz bir kadın olarak. Ezmeden, ezilmeden.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*