Son Haberler

Subliminal

img_1636

Bugün Denizimpark’ta Antalya Blog Yazarlarının 4. yıl toplantısı vardı. Bu sıralar okuduğum kitapla toplantıyı ilişkilendirmeden edemedim.

Rangel ve arkadaşları, bir metin ya da fotoğraftan seçmek yerine kendilerine gerçek ürün sunulduğunda; tüketicilerin atıştırmalık yiyecekler için %40 ile 61 daha fazla para ödediklerini göstermişlerdir. Araştırma, ayrıca, yiyeceğin hemen uzanıp alınabilecek şekilde değil de pleksiglas bir koruyucunun arkasında sunulması durumunda, tüketicinin satın alma arzusunun metin ve fotoğraf söz konusu olduğundaki düzeye indiğini göstermiştir. Tuhaf mı geldi? Sırf mavili sarılı kutuda olduğu için bir deterjanı diğerlerinden daha iyi saymaya ne dersiniz? Kahve kokulu olduğu için kitap almadınız mı hiç?

İnsanlar ilgisiz faktörlerin güçlü bir şekilde etkisinde kalabiliyorlarmış. Bunlar bilincinde olmadığımız arzularımız ve güdülerimizi temsil eden, geleneksel ekonomistlerin dikkate almadığı faktörlermiş. Ben de bu teori hep işler. Geçen gün markette ihtiyacım olmadığı halde renklerine ve görüntüsüne hayran kaldığım için temizleyici almak istedim mesela. Öyle güzel görünüyorlardı ki VISSMATE @vissmateturkiye marka deterjanlar. Meğer arkadaşlar çok memnunmuş vissmate‘den. Yenilikleri sevenler için denemeye değer. Tozlanmayı ve su lekelerini geciktirme etkisi benim hoşuma gitti. Eskiden Avrupa’da böyle temizleme maddelerinin olduğu söylenirdi. Biz de hayranlık duyardık. Aslında ithal ürünlerin de bizim için bilinçdışı bir etkisi mi var. Herşeyin alasına sahip olmamıza rağmen pek çok ürün Avrupa’dan ithal diye bizim için ayrıcalıklı sayılmıyor mu? Halbuki ne gereksiz. “Yerli malı Türkün Malı herkes onu kullanmalı”. Bunun üzerinde daha fazla düşünmeliyiz. Bu gün çok güzel ürünlerle tanıştım. Şükürler olsun kısmetliyim. Aşure ayı bana olduğu gibi sizlere de bolluk ve bereketle gelsin.

img_16351

Antalya’ya ilk taşındığımızda rahmetli amcam Avni Koru bizi Çağlarsoy  @caglarsoybakliyat ile tanıştırdı. Antalya’nın en güzel bakliyatı oradadır derdi. Peynirini etini ayrı severdi. Ben de Konyaaltı’na Çağlarsoy gelince çok sevindim. Oradan alışveriş yapmak bir ayrıcalık benim için. Güven de hissederim kendimi. Bir de amcamı hatırlatır bana. Atatürk gözlü, pamuk kalpli, yakışıklı amcamı. Mekanı cennet olsun. Çok özledim.

Bir de Güzel Gıda‘nın hindistan cevizi yağı ile tanıştım. Özellikle beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini duymuştum bu yağın. Çok yararlı. Bazen saçıma sürüyorum. Bakım yapıyor Biryantin gibi zarar verip kurutmuyor. Parlaklaştırırken sağlık katıyor.

Oba makarna @obamakarna zaten yıllardır kullandığım bildiğim bir ürün. Ama @resimlitarif Nermin Öner Hanım’ın Oba’dan tel şehriyeli ve tavuklu tarifiyle çığır açtığına şahit oldum. Yok böyle birşey. Kesinlikle öğrenip deneyeceğim. Tam benlik. Biz tel şehriye’den sadece çorba yapmasını bilirdik. Bu arada Sağlıklı Tavuk Bilgi platformu @tavukvesaglik sayesinde içim rahatladı. Çok bilgilendim. Tavuk eti en sevdiğim beyaz etdir çünkü. Öyle bilgi kirliliği var ki bu konuda. Yanlış bilgiler yüzünden tavuk yemeye korkar olduk. Ama aslında paketli ve tarihi geçmemiş ürünleri satın alarak evde düzgün koşullarda hazırlayıp güvenle tüketebiliriz. Laleli Zeytin@lalelizeytin ve zeytinyagi ve Kovukdere Zeytinyağı’na özel ciddi bir yazı yazacağım. Tüm bitkiler içinde zeytin benim için apayrı bir yere sahip. Tabi birde kayınvalidem Burhaniye Gömeç’ten. İnanın Kovukdere Zeytinyağı Almanya’dan onca nakliye ücreti ödeyip getirttiğim yağlarla aynı kalitede.

Bir de Lavanta Üretimi ve Satış’ın mis kokulu lavantalarıyla arabam ferahladı. Nasıl güzel bir bitkidir o. @lavanta_uretimi_ve_satis tan öğrenecek çok şey var. Özellikle oda kokularını çok merak ediyorum. Lesoleil Şampuan saçlarımı mis gibi yapıyor, evim mis gibi lavanta kokuyor, içim rahat FLY BY DB @flybydb ayakkabılarım sayesinde sağlıklı ve rahat ayaklarımla Denizimpark’a yüreyerek bile giderim. Daha önce düğün için gittiğim Denizimpark’a yeni açılan yollar sayesinde ulaşmak çok rahat. Çekilişte kazanamadım ama Point Gym Spor Merkezi arkadaşlarımın da tavsiye ettiği benim instagramda gördüğüm güzel bir yer. By trileçe’nin tatlılarına karşı koyamayanların soluğu spor merkezlerinde alması doğal.Tuba neselitatlarim,  Nursevin Abla @nursevincelezzetler ve Ayşegül Atılgan @birtutamkekik ın katkılarıyla geçirdiğim bu güzel gün anı defterimde yerini aldı. Onlara çok teşekkür ediyorum.

img_16421

Hiç kolay değil. Bir gün de bunca ürün deneyimi kazanmak. Övgülerin hiçbiri abartı değil. Hepsi çok güzeldi. Ülkemle, ülkemin girişimci ve üretken insanlarıyla gurur duydum bir kez daha. Allah hepsinin işlerini rast getirsin. Teşekkürler yurdumun güzel insanları… Emeğinize sağlık. İyi ki varsınız. İyi ki sizleri tanıdım. Tüm samimiyetimle başarılar diliyorum.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

2 yorum

  1. Her zamanki gibi akıcı ve çok anlaşılır yazınızı zevkle okudum. İçten samimi oluşunuz ile sizi tanıdığıma çok memnunum. iyiki aramızdasınız.
    Teşekkür ederiz.

  2. Ne kadar güzel ifade etmişsiniz tüm deneyimlerinizi. Örnek alınması gereken bir üslup olmuş. Emeğinize, gönlünüze sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*