Son Haberler
Anasayfa / Genel Yazılar / Beklenmedik Gecikmeler

Beklenmedik Gecikmeler

Reyhan Reyhan Olalı Böyle İstanbul Görmedi:)

Perşembe günü ÇEDBİK kongresine katılmak için Istanbul’a gittim. Intercontinental Otel’de yapılan toplantı öncesinde Taksim’e geliş ve o büyüleyici atmosfer ile beraber beni benden aldı. Taksim de yeniden olmak çok güzeldi. Taksim bana İstanbul’da olmayı hissettiren özel mekanlardan.

IMG_6655

IMG_6665IMG_6670

Otelin ferah lobisi ve çiçeklerle süslenmiş masaları muhteşemdi.

IMG_6674

Ama şunu söylemek gerekirse her yerden görünen çok katlı otel binasının kapısını bulabilmek için otelin etrafını tavaf etmek zorunda kalıyorsunuz. Elinizde eşya ve rüzgarlı havada bu pek de hoş bir durum değil. Ben olsam çeşitli yönlere otel girişi hakkında detaylı bir bilgi verirdim yayalar için. Toplantı oldukça güzeldi. İTÜ Mimarlık Fakültesi dekanı çok güzel konuştu. İTÜ kampüsü yeşil kampüs olarak örnek nitelikler taşıyormuş. Öğrendim.

İkinci gün dönüş benim için tam bir kabus oldu. Taksim de metrodan çıktım. Zaten bütün günün yorgunluğu var. Ama buna ek olarak üstümde yeni kuruttuğum pantolon ve mantoyu anında ıslatacak güçte bir sağanak yağmur ve rüzgar. Havataş durağına gelene kadar mahfoldum. Görevlilerin yok o otobüs değil bu otobüs diye yönlendirmeleri öne arkaya derken İspanyol paça pantolonum sırılsıklam, pelüş kürküm şıpır şıpır akıyor çeşme gibi. Bir de yüksek topuk baskısı….Can dayanmaz buna …Reyhan hiç dayanamaz. Daha bitmedi.

Amaçladığım otobüsü kaçırdım. Sonra Havataş servisi içinde 25 dakika bekledim. 23.50 uçağına yetişmek üzere ben 21.30 da hala serviste bekliyorum. (Bu arada Havataşı ararken herkes Kabataş anlıyor ya, şaka gibiydi.) Kaptan, “trafik yoğun olmazsa bir saatte gideriz” dedi. Ama tabi ki trafik yoğundu. Yağmur çamur İstanbul…… Bir türlü ilerleyemiyoruz. Yapacak bir şey yok. Nerede olduğumu bile kestiremediğim bir haldeydim. Okumadığım dua kalmadı. Bir taraftan da “bunda da vardır bir hayır” diyorum. Saat 23.00 de vermeyi düşünmediğim valizi bile vererek, check in yaptırdım ve yetiştim uçağa. Görevli o kadar sakindi ki şüphelendim tabi. Gelmeden önce uçak durumlarına bakıyorum internetten bütün uçaklar ertelenmiş benimkinde tık yok. Halbuki biraz gecikme olsa rahatlayacaktım o s ırada.

Uçak gecikti tabi. Ama ben binmek için kapıya geldiğimde. 15 dk. gecikme dediler ama bu 1 saat oldu. Ben telaştan valizimi verdim. Belki ıslanmış giysilerimi değiştirebilirdim. Bir de üstüne kitaplarım, verdiğim valizin içinde gitti. Tam bir kabus.

“Beklenmeyen gecikmeler bizim için zaman fırsatıdır.” Bunu biliyordum. Ama o an benim için çalışmadı.

Beklenmedik bir gecikme ile karşı karşıya kaldığımda, o anda yapacak işim olmadığını fark edince çok sinirim bozulur. Bu durumda beklemekten başka yapacak bir şeyim olmaz, sıkılır, sinirlenirim.

Bu tür durumlar için genellikle hazırlıklıyımdır. Ne zaman seyahate çıksam yolda beklenmedik durumlarda yapılabilecek türden işler alırım yanıma. Bu sayede beklerken sinirlenmem. İşime bakarım. Yalnız kaldığım durumlarda yapacak bir işim, oyalanacak bir şeyim, okuyacak bir kitabın mutlaka vardır yanımda. Ya da gelecekle ilgili planlar yaparım, hayaller kurarım. Bunları gözden geçirmek üzere not defterime kaydederim.

Aslında artık herşey bir telefon kadar uzağınızda. İstediğiniz blog yazarlarını takip etmek, mensubu olduğunuz odanın sayfasında gezmek, hocaların paylaştığı yararlı bilgileri gözden geçirmek bir telefon kadar uzağınızda.

Kaybolacak bir zamanı üretken bir zamana dönüştürmek bizim elimizde. Henry Ford’un dediği gibi, “Pek çok insan, diğerlerinin boşa harcadığı zaman zarfında öne geçer”. Sıkılmayın, sinirlenmeyin….işinize bakın daha iyi. 07.02.2016

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*