Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Yeni Fikirler İçin Yeni Bakış

Yeni Fikirler İçin Yeni Bakış

Tasarım disiplininde çalışanlarının en büyük sorunu yeni fikirler bulmaktır. Sınırsız ilham kaynağı bulunmakla birlikte ne yazık ki sürekli yaratıcı olmaya çabalamak, yeni fikir üretmek pek de kolay bir iş değildir. Bazen tasarımcı ne kadar çabalasa da sonuç alamayabilir. Bu durumda telaşlanmamak, morali düşürmemek gerekir. Çünkü her şeyin olduğu gibi bunun da çaresi vardır elbet. Çare olumlu düşünmekte, yeni bir bakış açısı ile önce kendine, sonra işe ve daha sonra çevreye bakmakta.

Evet kesinlikle eğer kafamızda en ufak bir olumsuz düşünce kırıntısı bile varsa ondan kurtulmamız gerekir. Fransız yazar Victor Hugo”Hiçbir şey, zamanı gelmiş bir düşünce kadar güçlü olamaz.”  der. Biz kafamızdaki olumsuz düşüncelerden arındığımızda yerine taze ve yeni fikirler gelecektir. Olumlu düşüncelerin başarı potansiyeli çok daha yüksektir. Pek çoğumuzun düşündüğü gibi yaratıcı ve parlak fikirler sadece dahilere ait değildir. Yaratıcı fikirler tutuma da bağlıdır. Her yöne bakmasını bilen olumlu insanlar, diğerlerinin aksine çok daha fazla şey görüp bunu yeniliğe dönüştürebilirler. Olumlu düşünen tasarımcı her düşünceye bir şans tanır. Onun yararlı yönlerini araştırıp olabilirliğini sorgular. İlk görüşte asla reddetmez. Thomas Edison, bazı icatlarını, daha önce başarısızlıkla sonuçlandığı düşünülen bir icadı inceleyip, neden işe yaramadığını araştırarak ve fark edilmeyen bir yönünü ortaya çıkararak yapmıştır. Zaten bilimsel bakış açısı da bunu gerektirmez mi? Bilim daha önce yapılan çalışmaların üzerine bir cümle daha koyabilmek için yapılan çabalar değil midir? Tasarımcı da tıpkı bilim adamı gibi  önceden belirlenmiş tasarım kuralları ile ortaya yeni bir ürün çıkartan kişi değil midir?

Yeni projeler için, yeni fikirler gerekir. Yeni fikirleri için olumlu düşünmek, yeni bakış açısıyla işe sevgiyle yaklaşmak, istekli olmak gerek. Bütün bunları yapabilmek için ise ihtiyacımız olan tek şey, insan olarak bize verilen yetenekleri ortaya çıkarmak için kendimizi tanımak ve pratik yaparak yeteneklerimizi geliştirmek.

 

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*