Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Bir başkadır benim öğrencilerim:) (Verici olmak)

Bir başkadır benim öğrencilerim:) (Verici olmak)

Bugün proje IV dersi son kritiklerinde sınıfta öğrencileri izlerken biraz düşündüm. Ne kadar da şanslıydım. Öğrencilerimin pek çoğu en öğrenci halleriyle yılbaşı tatilinin tadını çıkarmış ( bazıları tatile devam edip devamsızlık hakkını kullanmış  derse bile gelmemiş) çok da fazla kritiğe değer ürünleri olmasa da yaptıkları küçük değişiklikleri  abartarak çok önemli şeyler yapmış edasıyla beni etkilemeye çalışıyorlardı. Biz bu yollardan çok geçmiştik tabi ki. Yutmayız ama içlerindeki masumiyete inanarak bazı şeyleri görmezden geliriz. Öğrencilik işte. Hala öğrenci ruhunu kaybetmemiş ve öğrenecek ne çok şey olduğuna inanan bir öğrenci olarak onları benden iyi kimse anlayamaz. Seviyorum onları. Her halleriyle. Yeter ki dürüst olsunlar. Ne zaman çalışacaklarına kendileri karar verecek yaştalar ne de olsa.

Beni sevindirip gururlandıran şey, öğrencilerimin kendi projelerine konsantre olmuşken bir başkasının projesi ile ilgili bir yardım istemesi söz konusu olduğunda hemen kendi işini bırakıp sorunu çözene kadar diğerine yardımcı olması idi.   Bir başkasının sorununu çözmek için  kendinden kolayca vazgeçebilmesi bana bir hikayeyi anımsattı.

Bir gün Sadhu Sundar Singh adlı bir adam bir arkadaşıyla birlikte Himalayalar’ın yükseklerinde bir geçitten geçiyorlarmış.Bir noktada, karlar üzerinde yatmakta olan bir adamla karşılaşmışlar. Sundar Singh, durup zavallı adama yardım etmek istemiş, ancak arkadaşı itiraz edip, “Ona yardım edersek, kendi hayatımızı kaybederiz” demiş.

ancak Sundar Singh bu adamı kar ve buz içinde bırakıp ölüme terk etmeye razı olmamış. Arkadaşı uzaklaşmaktayken Sundar Singh, zavallı yolcuyu kaldırıp sırtına almış. Büyük güç sarfederek adamı taşımaya devam etmiş, derken Sundar Singh’den yükselen ısı adamın vücudunu ısıtmış ve adam kendine gelmiş. Kısa süre sonra da, yan yana yürümeye başlamışlar. Arkadaşa yetiştiklerinde, onun ölmüş olduğunu görmüşler- soğuktan donmuş.

Pek az kişi sahip olduğu her şeyi -hatta yaşamını dahi- bir başkası uğruna vermek ister. Çünkü bunu yapmak yürek ister.

Ne cicidir vericidir benim öğrencilerim:) Benim öğrencilerim vermeyi biliyor ya , daha ne isterim onlardan. Allah da onların gönlüne göre versin. 2016 onlar için sağlık, mutluluk, bolluk, bereket ve sevgi dolu bir yıl olsun. Başarılar……

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*