Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Şaşırtan Hikaye

Şaşırtan Hikaye

Üzgünüm. Sizi öyle olağanüstü şaşırtamayacağım tıpkı diğer sansasyonel haberler gibi. Hani “ŞOK ŞOK!” diye başlar. Sonra bir numara çıkmaz altından”. Ama yine de beğendim ben bu hikayeyi.

Eşim Adana seyahatinden döndü. Havaalanında bedava dağıtılan yerel gazetelerden birini getirmiş. Hastalık okumadan atamam hiçbir yazılı şeyi. Atacaksam mutlaka okurum hızlıca. O sırada aşağıdaki hikayeyi de okudum. Onun gibi dört hikaye ve birkaç eşraf gezisi taziyeler ve hükümeti öven yazılardan ibaret gazete zaten.

“Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırmış. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyormuş.Padişaha şikayet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyormuş. Ancak gün gelmiş artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale gelmiş. Bunun üzerine Akşemseddin destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıkmış. “Padişahın size bir hususu bildireceğim ama utanıyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” demiş. Bu söz üzerine rahatlayan Akşemseddin ”Padişahım oğlunuz ciğer pareniz çok yaramaz. Onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum. Kendisine kızdığım zaman da hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Mutat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldamış. II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırmış. Bu ne planmış, mümkün değilmiş bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlememiş ve “bu iş olacak”  demiş.

Ertesi gün yine derste Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyormuş. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehditle karşılık verdiğ sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girmiş. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırmış ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesini gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını emretmiş. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür dilemiş ve çıkmış.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ve ne yapacağını şaşırmış. Güvendiği babası tokat yemiş.  Fatih Sultam Mehmet allak bullak olmuş. Az sonra kapı vurulmuş ve Padişah mahcup bir şekilde içeri özür dileyerek girmiş. Plan güzel bir şekilde işlemiş. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmamış.

Peki ben şimdi öğrencilerimi kimi şikayet edeyim? Hepsini kastetmiyorum tabi ki. Ama ikinci sınıfları anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Acaba onlar tembellik ederken, ders çalışmazken kime güveniyorlar?  Padişah babalarına mı? Diğer yandan ben Akşemseddin değilim belki. Yinede uzun yıllardır bu işi yapmanın verdiği bir tecrübe var bende. Ve de onlar alışmış olduğum öğrencilerin çok daha altında çalışıyorlar. Tercih meselesi tabi.  İster çalışırlar ister çalışmazlar. Danışmanları olmam beni daha da sorumlu yapıyor. onlar adına endişeleniyorum. Ama kapasitelerinin çok altında çalışıyorlar ki bu onlar için hiç iyi değil. Allah akıl fikir versin. Allah yardımcımız olsun. Ne yapalım. Hem üniversitelerin hem de hocaların saygınlığının giderek azaldığını gördüğümüz ülkede benim de öğrencilere saygımın azalması doğaldır belki. Ama ben öğrencilere güveniyorum. onlar beni şaşırtacak. Gönlümdeki yerlerini geri kazanacak.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*