Son Haberler

Pergolalar

Yazının tamamı için pdf dosyasına bakınız.PergolaReyhanErdogan

žDış mekan oturma ve dinlenme olanakları teraslar, avlular, küçük oturma köşeleri, bir ağaç gölgesi ya da güneş ve yağmurdan korunmuş bir çatı olabilir. Çünkü insanlar sığınma ve korunma isteği içindedirler. Işığın fazla olduğu yerlerde gölge isteği veya yağmurdan korunmak için dış mekanda yapısal çatı elemanlarına ihtiyaç duyulur.

žYapay çatı elemanları

žPergola, Kameriye, Çardaklar dır.

žBu elemanların bilinçli olarak projelendirilmesiyle yöresel karaktere uyumlu bir tasarım içinde çevreyle ilişki sağlanabilir. Bu elemanlar hafif yapısal mimari elemanlar olarak yapı ile bahçe arasında yapısal bir geçiş sağlayan, mekan oluşturmak ve bahçenin fonksiyonu artırmak için önem taşıyan peyzaj unsurlarıdır.

žÇatı elemanlarının karakteri, formu, yüksekliği, kapalılık genişliği mekanı ve bu peyzaj elemanını doğrudan etkileyen bileşenlerdir.

žÇatı elemanı hafif ve geçirimli bir kumaş, ahşap ve kamışlarla yapılmış basit bir eleman ya da kaba bir betonarme eleman olabildiği gibi farklı fonksiyonlara sahip bir elemandır. Tam kapalı bir özellik taşıdığında güneş ve yağmuru tam olarak kontrol edebilirken, kısmen geçirgen olduğunda rüzgarı ve ışığı alabilir, heyecan verici ve dinlendirici tasarım özellikleri sunabilir.

žMateryal yönünden çatı örtüleri farklı nitelikler gösterirler.

žBranda ve bez örtüler, güneşe, rüzgara ve yağmura dayanıklı olmalıdır. Bu tip çatı örtüleri basit detaylı ve hafif bir konstrüktif özellik gösterir. Buna karşın hava akımını engelleyici veya yavaşlatıcı bir etki ortaya koyabilirler.

žBambu örtüler filtre edilmiş gölge sağlarlar. Ahşap latalara oranla daha doğal ve daha yoğun gölge yapabilirler. Bambu ve kamışların sağlanabilirliği bölgelere göre değişir.

žAlüminyum gibi dış çevre şartlarına dayanıklı malzemeler pergola çatı örtüsü olarak kullanılabilir. Birçok renk ve formada alüminyum panel vardır. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda gürültü durumu dikkate alınmalıdır.

žFiberglas pergola örtüleri ışık geçirebilmekte ve değişik renk ve profilde yapılabilmektedir. Hafif oldukları için çalışması kolay ve kırılmaya karşı dayanıklıdır.

žÇatılar peyzaj içinde düz ve eğri yüzeyli, kemer ve tonozlar gibi değişik yapı ve özellikte bulunabilirler. Değişik tasarımda; tek olarak ya da grup halinde, konsol çalışan, bir yapı saçağı şeklinde, çadır ya da asma çelik konstrüksiyon olarak gölge elemanları yapmak mümkündür. Gölge elemanları tek ya da çok taşıyıcı ayaklı sistem içinde tasarlanabilir. Bir gölge elemanında genel olarak en az üç ve daha fazla taşıyıcı ayak kullanılması statik bakımdan güvenlik sağlar.

žPergola kelimesi latince saçak anlamına gelen “pergule” kelimesinden gelmekte olup, İtalyancada “pergola” yani gölgelik anlamına gelen bir kelimedir.Gelişmelerle birlikte tüm dünya dillerinde aynı ifadeyi içeren bir kelime haline gelmiştir. Pergolalar üç elemandan oluşur.

žTaşıyıcı ayak-Kutu profil, çelik boru, ahşap ve betonarme kolonlar

žKiriş

Latalar

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*