Son Haberler
Anasayfa / Peyzaj Mimarlığı / Kamping standartları

Kamping standartları

Proje IV dersi öğrencileri için kamping projelerinde kullanılacak standartlar aşağıda verilmiştir.

Bu yazı, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu(UKKF) tarafından örnek bir kampingte olması gerekenler saptanarak, mevcut kampingler ile yeni kamping açmak isteyenlere yol göstermek amacıyla hazırlanmış özet bilgi ve tavsiyeleri içermektedir. Standartların hazırlanmasında T.C.Turizm Bakanlığı’nca yayımlanan 21.5.2000 tarih 2000/760 sayılı Turizm Tesisleri Yönetmeliği (aşağıdaki metinde koyu renkle ve altı çizili yazılanlar), uluslararası kamp ve karavan federasyonun standartları ve Derneğimizin görüşleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler veya sorusu olanlar UKKF ile temasa geçerek her türlü tamamlayıcı bilgiyi alabilirler.

cadır5

1. Kamping Tanımı ve Yer seçimi : Kampingler; karayolları güzergahları ve yakın çevrelerinde, kent girişlerinde, deniz, göl, dağ gibi doğal güzelliği olan yerlerde kurulan ve genellikle kampçıların kendi imkanlarıyla geceleme, yeme-içme, dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşıladıkları en az 30 ünitelik (karavan, çadır, bungalov ) tesislerdir. Söz konusu ünitelerin biribirinden ayrılarak gruplandırılması önerilir.

2. Çevre düzenlemesi : Kamping alanı, kamping iç ve dış güvenliklerinin sağlanabileceği biçimde çevre özelliklerine göre çit, duvar, yeşillik gibi düzenlemeler ile çevreden tecrit edilir. Kamping alanı drene edilerek ağaçlandırılır. Boş alanlar çimlendirilir. Araç yolları, arazi ve iklim şartlarına uygun olarak toz kaldırmayacak ve çamur olmayacak şekilde düzenlenir.

3. Giriş tesisleri : Girişte, otopark, resepsiyon, danışma, ünite sayısının %25’ine hizmet verebilecek sayıda, şifreli veya çift anahtarlı kasa gibi müşteriye emanet hizmeti verilen düzenleme, posta hizmetlerinin yapıldığı tesisler ile bekçi yatak odaları ve personel tesisleri bulunur.

3.1. Kamp sahasına giriş ve çıkışların kontrol altına alınabilmesi için resepsiyonun girişe yakın bir yerde olması uygundur. Işıklandırılmış resepsiyon yazısı, kamping giriş/çıkışı için elektrikli veya kontrollu açılıp kapanan kapı kolaylık ve güvenlik için önerilir.

3.2. Misafirlerin huzuru için gece belirtilen saatlerde kamp içinde araba trafiği yasaklanmalıdır. (Örneğin 22:00-07:00 veya 23:00-07:30 gibi). Belirtilen saatler herkesin görebileceği şekilde duyurulur.

3.3. Giriş kapısının dışında park yeri olmalıdır. Park alanı kampinge giriş kaydını yaptıracak karavan ve otokaravanların kayıt esnasında park etmeleri ve gece kampinge giremeyen kamp sakinlerinin araçlarını park etmeleri için kullanılır.

4. Kapasite ve kampçı birimleri: Kampinglerde, kampçı vebungalov üniteleri başına hesaplanacak alan en az 50 metrekare / 100 metrekaredir. Kampçı ünitesi; çadır,çadır-araba , karavan veya otokaravandan oluşur. Her ünite ortalama üçer kişiliktir. Konaklamaya ayrılan alanın zemini kullanım amacına uygun biçimde düzenlenir. Planlama yapılırken tuvalet, duş, mutfak benzeri müşterek kullanım yerlerinin alanı ve konumu göz önünde bulundurulur.

cadır6

Üniteler planlanırken yol ve yolun iki tarafına üniteler yerleştirilmesi tercih edilmelidir. Bir yol ve iki yanı üniteli yerleşim sisteminin kamping alanının tamamına uygulanması özellikle elektrik dağıtımını kolaylaştırır. Böylece yanyana ve sırt sırta 4 veya 6 üniteye bir kutudan elektrik dağıtımı yapmak mümkün olur.

Kampçıların konaklamaları tercihen ağaçlarla belirlenmiş ünitelerde olur. Bir üniteye bir kampçı aile yerleşir. Ünite boyutlarının en az 7 x 7m. olması uygundur. Kampingin toplam alanına uygun olarak bu ölçüler değiştirilebilir. Seçilen ağaçların gölge yapıcı özelliği olmasında büyük yarar vardır.

4.1. Her otuz kampçı için :

4.1.1. en az bir kadın ve bir erkek tuvaleti. Tuvaletlerde tuvalet kağıdı, çöp kovası ve tuvalet fırçası olmalı. Erkek tuvaletlerinde en az otuz kampçı için bir pisuar yapılır.

4.1.2 en az bir kadın ve bir erkek için duş. Duşlarda soyunma kısmı, askılık ve sabunluk / şampuanlık olmalı

4.1.3 lavabo. Lavaboların yanında priz, tezgah, sabun, ayna ve raf bulunmalı.

4.1.4 Kamp sakinlerinin üzerinde önemle durdukları ve sıkça dile getirdikleri konu olan tuvalet ve lavaboların temizliğine olduğundan fazla önem verilmelidir.

4.2. Kampçı sayısının % 5’ine hizmet verebilecek çamaşır yıkama, kurutma ve ütüleme yerleri bulunur.

4.3. Kampçı ünitelerinin % 20’sine hizmet verebilecek yemek hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama imkanı sağlayan üstü kapalı bir yer bulunur.

4.4. Kampçıların yemek yeme, dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üstü kapalı açık teraslar ve spor ihtiyaçlarını karşılayıcı tesisler yapılır.

4.5. Kamping girişinde kampingin yerleşim planı bulunur. Ayrıca bu plan bastırılmış olarak kampçılara girişte verilebilir.

4.6. Kamping alanında yönlendirme ve makine ile tesisatın kullanımına ilişkin bilgilendirme levhaları ve işaretler bulunur.

5. Kampçılara sağlanan hizmetler : Kampinglerde aşağıda belirtilen tesisler kurulur ve hizmetler verilir.

5.1. Kampçıların ihtiyaçlarını karşılayan satış yeri : Büfe, market (buz, kömür satışı, tüpgaz değişimi), restoran, bar ve benzeri,

5.2. Geceleme birimlerinin uzağında gerekli spor (voleybol sahası, basketbol sahası, tenis sahası, su araçları kiralama yeri), çocuk parkları, eğlence alanı ve tesisler (havuz, bebek odası, dinlenme odası, toplantı odası, internet odası) yapılır. Eğlence mekanı yapılacaksa, diğer kampçılara gürültü ulaşmayacak bir yerde, mümkünse ses izolasyonlu olmalıdır.

5.3. Kampingin ünite kapasitesinin en az % 50’sine hizmet verecek sayıda kampçıların gıda maddelerini muhafaza edebilecekleri soğutucu kilitli dolaplar bulundurulur.

5.4. Sağlık ve ilk yardım hizmetleri verilir.

5.5. Deniz, göl ve akarsu kıyılarındaki kampinglerde cankurtaran simidi, cankurtaran sandal ve motoru bulundurulur.

5.6. Kampinglerde, telefondan kampçıların da yararlanmalarını sağlayıcı düzenlemeler yapılır.

5.7. Kamp çevresi ile tuvalet, duş ve genel kullanım ünitelerini aydınlatma tesisatı yapılır.

5.8. Kampçı ünitelerine elektrik hizmeti verilir. Bazı kampinglerde elektrik dahil ücret alınırken, bazılarında belirli bir elektrik ücreti alınır. Doğrusu saat koyarak harcanan elektrik ücretini tahsil etmektir.

5.9. Kampçılara sıcak-soğuk kullanma suyu, sağlıklı içme suyu (ünitelere kanalizasyon) hizmeti verilir.

5.10. Araba yıkama yeri olarak, Kampinglerde, beton zeminli ve pis suyun drene edildiği araba yıkama yerleri düzenlenir.

5.11. Kampingin uygun bir yerine, karavan ve otokaravanların tuvalet ve atık su depolarını boşaltıp temizleyebilecekleri ve temiz su doldurulabilecekleri yerler yapılır.

5.12. Yerli ve yabancılara ait karavan veya otokaravanların bakım, onarım ve kışlaması için gerekli düzenlemeler yapılabilir.

5.13. Sağlık ve temizlik açısından çöplerin toplanması ve atılması büyük önem taşır. Kampingin belirli yerlerine kapalı büyük çöp kapları yollara ise çöp kutuları konulur. Bu çöplerin düzenli toplama hizmeti verilmesi gereklidir.

5.14. Plaj varsa, denizden çıkanların ayaklarının kumunu temizlemeleri için plaj çıkışına bir su tesisatı koymak gerekir.

5.15. Yangın ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Belirli mesafelerde yangın muslukları ve hortumu, kimyasal yangın tüpleri, kum kovaları, balta, kürek,v.s gibi alet edevat bulundurulur.

6. Kamp Yaşam Kuralları : Kamp işletmecisi kampinge gelenlerin huzur ve güven aradıklarının bilincinde olarak bunları sağlamakla sorumludur.

çadır

6.1. Yüksek sesle her türlü müzik, çevreyi rahatsız edecek her türlü gürültü önlenmelidir.

6.2. Kampçıların özellikle dinlenme saatlerinde çocukların çevreyi rahatsız etmemeleri sağlanmalıdır.

6.3. Kamp sakinlerinin çevredekileri rahatsız edecek giysi ile dolaşmaları ve kötü görüntü sergilemeleri engellenmelidir.

6.4. Kamping işletmecileri, bu ana kurallara kendi özel kurallarını da ekleyerek kampinge gelenlere duyurmak ve uymalarını sağlamakla sorumludur.

7. Diğer tesisler: Diğer tesisler, kampçıların emniyetini, rahatını ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için yapılacak tesislerdir. Kamp sahası içerisinde kampçı ünitesi sayısının %20’sini geçmemek üzere bungalov ünitesi yapılabilir. Bungalov üniteleri en fazla üç yatak kapasiteli düzenlenir. Bungalov ünitelerinde mutfak düzenlenemez. Kamp sahası içerisinde, kuruluş yerine uygun, çeşitli spor sahaları düzenlenir.çadır3

Kaynak:http://www.ukkf.org/kamping-standardlari/

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*