Son Haberler
Anasayfa / Peyzaj Mimarlığı / Türk Bahçesi Londra’da Atın Madalya Kazandı:)

Türk Bahçesi Londra’da Atın Madalya Kazandı:)

Bugün Ev Bahçe Dergisi’nin Ağustos Sayısında okuduğum bir güzel haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Milletçe zor günler yaşadığımız bu dönemde bu güzel haber en azından peyzaj camiasına iyi gelecek diye düşünüyorum. Doğrusu ben çok mutlu oldum. Gurur duydum. Emeği geçen, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum şahsım adına. Öncelikle Nilüfer Danış’a ve Londra Kültür ve Turizm Ateşesi Ali Selçuk Can’ı da gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Ev Bahçe Dergisi’de bu ay sanki beni mutlu etmek için ayrı bir çaba harcamış. Akdeniz Bahçeleri, Türk Bahçesi, Bağ evi, Toskana en sevdiğim konular, daha ne isterim ki? Çok içim açıldı doğrusu. Çok keyifli bir sayı olmuş. Ellerinize sağlık dergi çalışanları. Peyzaj Mimarı olacaklar dergiyi her ay mutlaka takip etmeli.

Bahçecilik kültürünün ileri düzeyde olduğu ülkelerden biri olan İngiltere’de düzenlenen fuarlardan biri de Royal Horticulture Society (Kraliyet Bahçecilik Cemiyeti) tarafından Hampton Court Sarayı’nda düzenleniyor.  Bu yıl 25 Haziran-5 Temmuz arasında 25.si düzenlenen fuarda, Türkiye’nin Londra Kültür Ve Turizm Ataşesi Ali Selçuk Can’ın katkılarıyla, peyzaj mimarı Nilüfer Danış tarafından tasarlanan “Cennet Bahçesi” fuarda “En iyi Dünya Bahçesi” seçilerek altın madalya almış.

Sizlere ilham vereceğini düşündüğüm için Nilüfer Danış’ın tasarımı konusundaki görüşlerini olduğu gibi vermek istiyorum._V0P2646_Turkish-Ministry_940x627

Nilüfer Danış hazırladığı Türk Bahçesi konseptini şöyle anlatmış:

“Tasarladığım Türk bahçesi, tamamen ilk Türk bahçesinin özüne inen ve uzun bir araştırma sonrası ortaya çıkan bir konsepte sahip. 10. yüzyılda Şamanizm’den İslam’a geçişten sonra, yerleşik yaşamda Moğollar, Orta ve Batı Asya’da ilk Türk bahçelerini yapmaya başladı. Bu bahçelerde kullanılan en önemli ögeler; kafes pencereli yüksek duvarlar, avlular, fıskiyeler, havuzlar, su kanalları, selviler, meyve ağaçları ve sıcak renkli mis kokulu çiçeklerdir. Bu ilk bahçe tasarımı cennetin bahçelerini temsil ediyordu. Bu dönemde aynı tarz bahçeler, Çi’de, Hindistan’da ve İran’da görülüyordu. Dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal’i, Türk-Moğol boyu olan Babür İmparatorluğu’nun kralı Şah Cihan, eşi Mümtaz Mahal’ın anıt mezarı olarak yaptırmıştı. Tarihteki Türk devletleri tarafından geliştirilmiş olan ilk Türk İslam bahçeleri dünyada birçok farklı bahçe tarzına kaynak olmuştur; Rönesans behçeleri, Hint bahçeleri, Endülüs bahçeleri, Roma bahçeleri….Tarihe bu kadar büyük bir imza atmış Türk bahçelerini, bu fuarda modern bir yaklaşımla Türk şov bahçesi olarak yeniden canlandırdım.”

_V0P2648_Turkish-Ministry_940x627

 

_V0P2663_Turkish-Ministry_940x627

 

Designed by

Nilufer Danis, Lotus Design Studio

Built by

Landform Consultants

Sponsored by

Influenced by early Turkish Islamic Gardens of the 10th century, this lavish and evocative garden features traditional Islamic elements including strong geometric architecture, a pavilion to provide shade, and fountains and rills for cooling water. A high wall containing a window grille surrounds the garden, providing privacy and enclosure and representing the nature of paradise to be secret and hidden away. The hard landscaping is softened with herbaceous planting representing rich flora that blooms in Turkey. Flower beds containing blooms with bold, hot tones provide energy and excitement. A plane tree, cypresses, and fruit trees offer shade, structure and height. The whole provides a modern approach capturing the essence of all that early Turkish gardens means to Turks and represents Turkish culture, history and rich flora: an important horticultural destination and reason to visit Turkey.

Ödüllü bahçelerden bazıları da şöyle:

Hadlow College ‘Green Seam’

Designed by

Stuart Charles Towner & Bethany Williams

Built by

RDC Landscape Design & Construction, Kent

Sponsored by

The title of the garden – Green Seam – refers to regeneration and revitalisation of Betteshanger, a part of East Kent that has suffered a series of major economic and social setbacks following the abrupt closure of the last Kent coalfield in 1989. Led by Hadlow, one of the UK’s leading land-based colleges, the Betteshanger Sustainable Parks is a major £40m economic and social regeneration project including green technologies and sustainable business and commerce supported by world class research and development and education options.

While celebrating East Kent’s mining heritage, the garden depicts the transformation of the former colliery site into a green seam of sustainable hope, innovation and prosperity. The dark colliery spoil contrasts with the vivid greens and pinks of the plants and the garden shows how pioneer plant species, some of which are rare, can colonise apparently hostile environments such as spoil heaps and transform them into places of beauty.

Hadlow-College-Green-Seam_V0P2573_940x627

 

Hadlow-College-Green-Seam_V0P2591_940x627

Hadlow-College-Green-Seam_V0P2608_940x627

 

QEF: A Different Point of View

 

Designed by

Juliet Hutt

Built by

Diggerz Landscapes

Sponsored by

Queen Elizabeth’s Foundation for Disabled People (QEF) celebrates its 80th birthday in 2015. This garden acknowledges the practical and life-transforming work undertaken by this national charity with severely disabled children and adults. This garden has been inspired by people with acquired brain injuries and the continuing need to look at the problems they face in new ways.

The garden’s peaceful space encourages individuals to take time out to listen and understand what matters to them as well as seeking creative ways to look at challenges in their life in a new way. This quiet, reflective space is partly enclosed by soft hornbeam hedging, which provides a green backdrop for large, tinted and aged mirrors. The mirrors push out of the hedges into the garden. They reflect both the internal space of the garden, the trees, and planting, and the visitors looking in from outside. Three multi-stemmed trees provide dappled shade with ferns and shade-loving perennials positioned behind and creating rich shadows and reflections.

B21A1946_QEF-A-Different-Point-of-View_940x627 (1)

B21A1954_QEF-A-Different-Point-of-View_940x627 (1)

B21A1971_QEF-A-Different-Point-of-View_940x627

 

B21A1990_QEF-A-Different-Point-of-View_940x627

Equilibrium

Designed by

John Humphreys & Andy Hyde

Built by

Mudlarks, Hallowed Turf Ltd

Sponsored by

  • Pevensey Coastal Defence Ltd, Environment Agency

Britain’s ancient peoples understood the importance of their relationship with the sun and moon and the effects of those elements on the seasons and tides. Equal opposing forces working in balance was as critical then as it is now.

Henges were spiritual structures and possibly enabled the prediction of celestial events, such as the solstice and equinox. They were a place to heal, celebrate ancestry and the cycle of life. These monuments are testament to peace and harmony.

Equilibrium garden design reflects these themes creating a sensation of well being, calm, stability and balance of the elements. Redundant groynes that have been sculpted by the sea and bleached by the sun are used for their natural beauty to create a henge. Together with the beach and flowers they surround and protect the pool and eternal flame within. The garden encapsulates serene mirage-like days when the wind sleeps and time seems as still as the sunlit sea.

The plants used are those that grow naturally by the sea and have evolved to thrive in the challenging coastal environment, enhancing its subtle beauty.Equilibrium-01_940x627

https://www.rhs.org.uk/shows-events/rhs-hampton-court-palace-flower-show/exhibitors/2015/gardens/the-turkish-ministry-of-culture-tourism-garden-of

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*