Son Haberler
Anasayfa / Eğitim / Londra’da Yaz Okulu II

Londra’da Yaz Okulu II

Kardeşimin yedi yaşındaki oğlu ve benim on yaşındaki kızım için Londra’da yaz okulu bulma konusundaki çabalarımız başarılı olmadı. Bu yüzden biraz zorlandık ve Folkart’ta çalışan arkadaşlarımız Nülifer Hanım ve Yunus Bey sayesinde oldukça güzel bir yaz okulu deneyimi yaşadık. Onlara çok teşekkür ediyorum. Tabi ki asıl fikrin sahipleri kardeşim ve eşine de sonsuz teşekkürler.

Çocukların İngilizce eğitiminde iki üç haftalık bir yaz okulunun ne gibi yararı olacak, maddi manevi verdiğiniz çabalar karşılığını bulur mu diye sorularınız olabilir. Ama şunu söyleyebilirim ki çocukların yabancı dil eğitiminde kısa süreli bile olsa yurtdışı deneyimi çok yararlı. Özgüven kazanmalarını ve konuşmadaki utangaçlıklarını atmada birebir çok faydasını gördük. Türkiye’de evimize gelen yabancı misafirlerle iki kelime konuşması için ikna edemediğim kızım yaz okulundan sonra benim konuşmamdaki yanlışlıkları düzeltmeye başladı. Artık İngilizce konuşmaktan utanmadığını, çekinmediğini, korkmadığını söylüyor. Yedi yaşındaki minik canavarımız ise benim konuşmamı taklit edip eğleniyordu. Çok pahalı olduğunu düşündüğüm servis bile bize oldukça yarar sağladı dil eğitimi konusunda. Eve ulaşana kadar şoför beyden pek çok şey öğrenmişlerdi bücürler.

Kardeşim İzmir’de ben Antalya’da yaşıyorum ama yaz okulu ayarlama konusunda ISO 9001 Hizmet Kalite Belgeli Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketinin İstanbul şubesinden yardım aldık. Şirket eğitimin yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği ile hareket ediyor. Bu nokta bana da çok iyi bir rehber oluşturdu. Alternatif Danışmanlık bizi Skola İnternational Community School’a yönlendirdi. Okul yaşamla entegre öğrenmeyi benimsemiş. Her aşamada çocukları günlük takiplerim sırasında okulun eğitiminde de bunu hissettim. Yaşarken öğrenme bizde uygulamalı öğretim olarak hep adı geçer. Ben buna mış gibi faaliyetlerin içinde görüyorum. Aslında hep teorik yaklaşıyoruz. Uygulama mış gibi bizde.

Ücretler konusunda bilgi vermek istiyorum. Çünkü böyle bir işe kalkışırken öncelikli göz önünde bulundurulması gereken ihmal edilemez faktörlerin başında geliyor. Londra çok pahalı bir şehir. Ücretler her konuda bunu ispatlıyor. Ben işlem yaparken 1 pound 4.2 TL idi. Okula ilk kez kayıt oluyorsanız 90 pound kayıt ücreti (Registration fee) ödüyorsunuz. Haftalık kurs ücreti  525 Pound. En az iki haftalık kayıt yaptırabiliyorsunuz. Okuldan ev kapısına kadar servis ücreti de haftalık 115 pound.

E-Mail: selda@alternatifecs.com

www.alternatifecs.com

Biraz skola Londra yaz okulunun (skola londra summer course )özelliklerinden bahsetmek istiyorum.  Okul Regent Park yakınında birbirinden sadece 10 dk uzaklıkta iki kampüste eğitim veriyor. Başlangıç ve bitiş saatleri farklı yaşlardaki farklı kampüste eğitim görecek çocuklar için zaman kaybetmeden alınabilecek şekilde ayarlanıyor. York Teras kampüsü 3-7 yaşındaki öğrencilere (3-4 yaş, 5-6,5 yaş ve 6.5- 7 yaşındakiler) ev sahipliği yapmaktadır. Wyndham  Kampüsünde 8-10 yaşındaki öğrenciler  öğrenim görür. Her yıl en fazla 18 öğrencilik sınıflarda okutulan yaklaşık 40 ülkeden çocuklar vardır. Öğle yemeği okul tarafından sağlanır. Servis bölgesi içinde yer alan konaklamalara minibüslerle kapıdan kapıya servis hizmeti ücretli olarak verilmektedir.

Okulda verilen tüm derslerde yaş grubuna uygun bir şekilde Londra’da yaşama odaklanarak, beden eğitimi ve spor, sanat ve sosyal aktivitelerle İngilizce dersleri birleştirilmektedir. Dersler ve faaliyetler uluslararası bir ortamda  bir taraftan hem mutlu öğrenme olanağı sunarken diğer taraftan  İngilizce pratik için fırsat sağlamaktadır. Tüm iç ve dış faaliyetler personel gözetiminde çocukların gün boyunca yüksek derecede güvenli olduğu ortamlarda yürütülmektedir.

Address:

3-7 year old students

SKOLA International Community School
4 York Terrace East
London, NW1 4PT

8-10 year old students

SKOLA International Community School
7b Wyndham Place

         London, W1H 1PN

Genel olarak okul böyle tanımlanabilir. Yararlı olacağını düşündüğüm için de size özel olarak çocuklarımızla bizim yaşadıklarımız konusunda da gerçek örnekler vermek istiyorum.

İlk gün saat dokuz gibi okula biz götürdük çocukları. Bir form doldurduk. Pasaport fotokopisi verdik. Kaldığımız yerin tam adresini servis için yazdık. Çocukları okullarında bıraktık geldik. Güven verici güleryüzlü öğretmenlerden dolayı içimiz rahattı. Saat dört gibi servis çocukları getirdi. Kapının önünde aşağıda karşıladık onları. Oldukça memnundular. Öğle yemekleri güzelmiş. Her iki kampüste de aynı yemek vatdı. Bu yemek konusu sorun olmadı. Hergün ayrı bir yemek makarna, köfte, hamburger, pizza, sışarıda oldukları günlerde sandviçler….Salata ve meyve sınırsız. İstediğini yiyebilir. Yanlarında su dodurabilecekleri mataraları aldık. Hava sıcaktı. Susuz kalmamaları gerekiyordu. Parkta olduklarında çok susuyorlarmış. Yemeklerde domuz eti kullanmıyorlardı. Çocuklara bunu belirtiyorlar.Zaten sınıflarda İastanbul’dan çok öğrenci vardı. 7 yaş grubunda 4, 8-10 yaş grubunda 6 türk öğrenci vardı. Derslerde grup çalışmaları yaptılar. Projeler hazırladılar. Kızım Türkiye’yi tanıtan bir afiş hazırlamış. Projesi birinci oldu. Kolaj çalışması yaptılar. Londra’yı tanıdılar. Brtish National Museum’da ve Hayvanat Bahçesinde birer gün geçirdiler. Regent Parkta futbol maçı yapmışlar, yakantop oynamışlar. Küçükleri yine hayvanat bahçesine ve ulaşım müzesine götürdüler.

IMG_5591

Okulun faaliyetleri konusunda biraz fikir sahibi olabilesiniz diye bize gönderilen evraklar, kızımın yaptığı çalışmaların görsellerini de veriyorum. Umarım kararlarınızı verirken yol gösterici ve yararlı olur.

IMG_5608

IMG_5609

IMG_5610

Hafta sonları için bizlerin de katılabilecekleri ilginç aktiviteler, festivaller konusunda bildirimlerde bulundular. Biz kendimiz program yaptığımız için onlara dahil olmadık. Ama katılsaydık eminim güzel olurdu.

IMG_5456

IMG_5449

“Her arayan bulmaz, ancak bulanlar yalnızca arayanlardır” demiş bir Sufi. Bizim de arayışımız elimizden geldiğince çocuklarımız için en iyi olanı verebilmek.

Eğitim öğretim çok önemli. Çocuklarımız iyi yetişirse toplumumuz iyi olur, milletimiz iyi olur. Uygarlıkta ha ettiğimiz yeri alabiliriz. Dil eğitimi de çok önemli. Yenilikleri ve gelişmeleri takip etmek için. Uluslararası platformlarda ülkemizi doğru ve iyi bir şekilde temsil edebilmek için. Dil eğitimi küçük yaşta olur. Tecrübe ile biliyorum. İngilizce öğrenbmek için çok çaba harcadım. Diğer işlerle birlikte bunu başaramadım. Belki de yeteneğim yoktu dile karşı. Belki de çok geç kalmıştım. Kızımın ve yeğenlerimin iyi eğitim almasını ve güzel bir hayat yaşamasını istiyorum. Sadece onların değil tüm çocukların sağlıklı ve mutlu bir hayatı hakettiğini biliyorum. Dilim döndüğünce size bu tecrübemi anlatmaya çalıştım. Sorularınız olursa bu konuda çekinmeden sorun. Yardımcı olmaya çalışırım.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*