Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Soğan Çorbası

Soğan Çorbası

Sıcak, çok sıcak, biliyorum daha da sıcak olacak. Ramazan ayı geldi. Sıcağa susuzlukta eklenince, bimiyorum durumum nasıl olacak? Antalya’da yaşamanın çok güzel yanları var. Ama yaz sıcağı bazen yaşamı gerçekten dayanılmaz kılıyor. Bugün bol bol su içebildim Allah’a şükür. Ama yarın içemeyeceğim. Bu durum bana heyecan veriyor. İnsanın bütün gün yeme içme kaygısı duymadan yaşamını devam ettirmesi çok güzel. Nefisle mücadele, zorluğa dayanma, davranışlarını kontrol etme, kötü düşüncelerden uzak durma, kısacası arınma zamanı. Hoş geldin Ramazan.

Ramazan arifesinde yemek konulu bir gün geçirdim. Diğer günlerden oldukça farklı bir gün. Bana eski bir anımı hatırlattı. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dört beş yıl önce Katı Atık Yönetimi ile ilgili bir kongreye katılmak üzere Philadelphia’ya gitmiştim bir arkadaşımla. Deniz aşırı uçak yolculuğu kolay değil. Kongre oteline geldiğimizde korkunç bir diş ağrısı başladı. Normalde Jet lag yüzünden uyuyamamam doğaldı. Ama ben diş ağrısı yüzünden yatakta çaresiz bir şekilde oturuyordum geceleri. Doktor arkadaşların önerdiği içindeki ağrı kesici etken maddeleri en yüksek olabilecek bitkisel ağrı kesicilerinden maksimum dozda alıyordum. Amerika’da pek çok ilaç reçetesiz marketlerden alınabiliyor. Ama antibiyotik için doktordan reçete almak gerek. Ben de biliyorum ki iltihaplı bir diş antibiyotik tedavisi ile iltihap kurutulmadan hiç bir şey yapılamaz. Upenn (University of Pennsiylvania) de okuyan bir Adana’dan tanıdığımız bir Türk öğrenciden zar zor bulduğum bir antibiyotik sayesinde biraz daha iyi hissetmeye başlamıştım. Ama hiç birşey yiyemediğim için karnım aç dolaşıyordum. Amerika’da değil cennette olsam farketmezdi bu koşullarda hayat benim için çok zordu. Seyehat tam bir fiyako olacaktı neredeyse. Bir akşam otelin resepsiyonunda çalışan ilginç görünümlü arkadaşın tavsiyesi üzerine bir italyan restoranına gittik. Menü de nefis yemekler vardı. Ama ben tek seçeneğim soğan çorbasına razı olmak zorunda idim. İtalyan usulü soğan çorbası koca bir toprak kap içinde öylesine sıcak bir şekilde sunulmuştu ki öğrenci garson kızların güzelliğini bile gölgede bırakıyordu. Bugün gibi hatırlıyorum o soğan çorbasını. Bütün akşam yedim yavaş yavaş. Dişim ağrımadı. Çok güzel bir akşam geçirdik arkadaşımla ağrısız sızısız. Sonradan öğrendim ki soğan çorbasının ağrı kesici özelliği varmış. İlaç gibi gelmiş bana çorba. Derdi veren Allah çaresini de veriyor. Bunun farkında olmak çok önemli. ben tabi ağrımı dindiren şeyin çorba olduğunu bilmiyordum.

Bu gün güzel bir yemek kitabında o soğan çorbasının tarifi vardı. Mutlaka deneyeceğim. Umarım kimsenin bir yeri ağrımaz da keyif için içer soğan çorbasını. Her ne kadar yok satsa da Özlem Mekik ile Günümüz Lezzetleri ilgi duyanlar için güzel bir yemek kitabı. Çok özenli hazırlanmış, çok beğendim. Yazarı kadar samimi ve ilgi çekici. Restorantlarda yüksek fiyatları yüzünden yemeye çekindiğimiz pekçok yemeği evde çok daha ucuza yapıp yeme imkanı sunuyor. Sevdiklerinizi şaşırtmak, onları mutlu etmek için güzel bir fırsat sevilen popüler yemeklerle sofranızı taçlandırmak. Ama ben yine kendim için soğan çorbasını bir deneyeceğim. Belki Amerika’da gibi hissesebilirim bu sayede.

IMG_4576

Hatırlatmak istiyorum hem kendime hem size: Mutluluk için uzaklara gitmeye gerek yok. Herşey kendi kafamızda. Mutlu olmak için mutlu olmayı istemek iyi bir başlangıç. Mutlu Razamazanlar.

IMG_4575

Bu arada Özlem Mekik Hanım’ı tanımaktan çok mutlu oldum. Mütevaziliği, içtenliği, samimiyeti ve güleryüzü ile inanılmaz saygıdeğer bir Hanımefendi. Herşeyin en güzelini hakediyor. Sevenlerinin sevgisini de hakediyor bence. Mutluluk dolu günler onunla ve sizinle olsun.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

2 yorum

  1. Harika bir dil. Süper anlatım. Sizden öğreneceğimiz çok şey var. İşte budur .Tebrikler

    • Doç.Dr.Reyhan ERDOĞAN
      Doç.Dr.Reyhan ERDOĞAN

      Nursevin ablacım çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Böyle görüşler insanı çok güzel motive ediyor. Ilk okuduğumda da size ceyapbyazmıştım. Ama başarılı olamamışım. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Sizin tatlı dilinizde beni yazmam konusunda heyecanlandırdı. Ama bir süredir şifremi unuttum ve çeşitli nedenlerden yazamadım. Bu yüzden yazmanın ne güzel bir paylaşım aracı olduğunu anladım. Siz de benimle duygularınızı paylaştınız ya bu yeşil Işık beni çok mutlu etti. Ben de sizden öğrenmeye devam ediyorum. Tatlı diliniz ve elleriniz dert görmesin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*