Son Haberler
Anasayfa / Eğitim / Akdeniz Üniversitesi Ders İşlemleri, Sınav ve Başarı Değerlendirme Yönergesi

Akdeniz Üniversitesi Ders İşlemleri, Sınav ve Başarı Değerlendirme Yönergesi

Bir dönemin sonu daha geldi. Dönemin başında dersleri düzenli takip edip, ödevini yapan, sınava da vaktinde çalışanlar mutlu ve mesut. Ama çeşitli sebeplerden dolayı bir şekilde ipin ucunu kaçırmış arkadaşlarımızın çaresiz tavırları beni çok üzüyor. Üzülmenin bir gereği yok. Henüz iş işten geçmedi. Önümüzde bütünlemeler var. Daha sıkı çalışıp biraz durumu düzeltmek için verilmiş bir şans. Lütfen umutsuzluğa kapılmayın. Çalışın. Merak edenler için GANO ile ilgili üniversitemizin yönergesindeki maddeleri aşağıda verdim. Tüm sınav yönergesi için pdf dosyasına bakınız.AÜ.Sınavyönergesi

(4) Yönetmeliğin 34 üncü maddesinde açıklanan GANO;

  1. a) 1.80 ve üzerinde ise öğrenci daha önce almadığı dersleri alabilir.
  2. b) 1.80’in altında ise öğrenci daha önce almadığı bir dersi alamaz. Ancak;

1)Birinci sınıf dersleri bu sınırlamanın dışındadır.

2)Üniversiteye geçişle kayıt yaptıran öğrencilere, geçiş yaptıkları eğitim

-öğretim yılı boyunca not ortalaması sınırlandırılması uygulanmaz.

3) İntibak programı uygulanan öğrencilere, intibak programı süresince not ortalaması

sınırlandırılması uygulanmaz.

(5)Kayıtlı olduğu programda akademik bir alanda uzmanlaşmaya imkân veren yönelme gruplarından birini seçen öğrenci, grubun derslerinden mezuniyet koşullarını yerine getirmek gereklerini tamamlayıp başarmak zorundadır. Ancak öğrenci yazılı talebi ile yönelme grubunu değiştirebilir. Bu durumda;

  1. a) Yönelme grubu değişikliği yapan öğrenci, yeni grubun tüm derslerinden sorumludur.
  2. b) Bu durumdaki öğrencilerin eski grubundaki başarısız tüm dersleri silinerek, kalan başarılı (CC ve üzeri) dersler not döküm belgesinde gösterilir. Öğrenci kalan bu başarılı dersler ile programdaki seçmeli dersleri için muafiyet isteğinde bulunabilir.

(6) Öğrenci, alt yarıyıllardaki tüm dersleri alıp başarmak koşuluyla GANO’su 3.00 ve üzerinde ise bir üst yarıyıldan ders alabilir.

(7)Öğrenciler, aldıkları dersleri, kayıt yenileme süresi sonunda akademik takvimde belirtilen ders ekleme-çıkarma süresinde değiştirebilir, silebilir ve yeni ders alabilir, geçen süre devamsızlıktan sayılır.

Ümit ederim hiçbir öğrencimizin GANO’su 1.80’in altına düşmez.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*