Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / KARANLIĞA BİR RENK KAT

KARANLIĞA BİR RENK KAT

 

Diyemedim.  İlhan Şeşen ve Vedat Sakman 10 metre önümde söylüyorlardı. İsteğiniz var mı diye sordular “dertli” diyemedim. Ne çok seviyorum o şarkıyı, bir kere asla yetmez bir hafta boyunca dinlerim aklıma geldiğinde.

Dertli

Ağlarım ben ağlanacak
Halimize yıllardır
Gülmeye yüzümmü var
Ağlarım ben alemi
Bu hale koyan
İnsanlardır
Demeye sözüm mü var
Ben insan değil miyim
Demeye lüzum mu var
Kes cezamı hakim bey
Bende meçhul fayil var

Ona gitsem o dertli
Buna gitsem bu dertli
El dertli komşu dertli
Ben nasıl güleyim yar

Bi ben varım sanıyordum
Ne kadar da çokmuşuz
Saymaya lüzum mu var
Beraberken varmışızda
Teker teker yokmuşuz
Sevmeye güçüm mü var
Ben insan değil miyim
Demeye luzüm mu var
Kes cezamı hakim bey
Bende meçhul fayil var

Ona gitsem o dertli
Buna gitsem bu dertli
El dertli komşu dertli

Ben nasıl güleyim yar

İlhan Şeşen

 

İlhan Şeşen ve Vedat Sakman 12 Mayıs gecesi İzmir de bir gecede o en naif halleriyle sanat yapıyorlardı, ama insanların pek çoğu onları dinlemek yerine kendi aralarında konuşuyorlardı.  Üzüldüm. Halbuki bir gün onları mumla arayacağız, bilmiyorlar. Her gün bir yıldız kayıyor şu ölümlü dünyada neredeyse. Biz onlarla olmanın değerini onlar gidince anlıyoruz gerçek anlamda. Her bir sanatçı çok ama çok değerli bizim için. Ülkemiz için. Onların kıymetini bilmek bizim  koşullarımızda çok ama çok önemli. Herkesin sanatını beğenmek zorunda değiliz belki. Ama saygı duymak zorundayız sanata, sanatçıya ve eserlerine.

İlhan Şeşen ve Vedat Sakman çok ama çoook değerli iki sanatçımız. Onları seviyorum. Ve ne enteresandır ki, onları Adana’da, İstanbul’da, Antalya’da ve İzmir’de canlı izleme olanağı buldum. Çok şanslıyım.

O gece çok önemli bir gece idi. Kardeşim Ferah Sancak İzmir’de TÜRGÖK için bir yardım gecesi düzenledi.  Kardeşim o gece karanlığa renk kattı. Ailecek onunla gurur duyduk. TÜRGÖK, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, ülkemizde yaşayan ve yurt dışında yaşayıp da Türkçe bilen görme özürlülerin yazılı kaynaklara erişimini sağlayan bir kuruluş. TÜRGÖK Türkiye’nin her yerine, ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika, Almanya’ya ücretsiz ve iadesiz hizmet vermektedir. Üyelerine sesli ve Braille (kabartma) baskılı roman, ders kitabı, ÖSS, KPSS, SBS, açık öğretim (lise, ilköğretim) soru bankaları ve sınav testleri hazırlayan TÜRGÖK2ün ayrıca İlköğretim 1. Kademe öğrencileri için (Braille Kabartma) “Yavru Balarısı” dergisi, 2. Kademe öğrencileri için (Braille Kabartma) “Balarısı” dergisi, lise öğrencileri ve yetişkinler için de sesli MP3 formatında “Arkadaş” dergisi gibi aylık yayın organları da bulunmakta.

Amaç görmeyen kişilerin Türkçe okuryazarlık oranını artırmak, eğitim ve kültürlerine katkıda bulunmak ve bu amaçla yaşam kalitelerini yükseltmektir.

Üniversiteli olarak bu yazıdan çıkarılabilecek iki sonuç var. Kentimizde bizlere sunulan sanatsal ve sosyal faaliyetlere katılmak, sanatçıya hak ettiği saygı ve değeri sunmakta titiz davranmak ve sosyal sorumluluk projelerine elimizden geldiği ölçüde destek ve katkıda bulunmak. Yarın rahatça gülebilmek için bugün çaba göstermeliyiz.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*