Son Haberler
Anasayfa / Yapı Malzeme Bilgisi / İzolan Maddeler

İzolan Maddeler

 İZOLAN MADDELER Tam metin için pdf dosyasını tıklayınız.7.izolan maddeler

Peyzaj mimarlığı çalışmalarının su ve nem ile doğrudan iç içe olması nedeniyle, izolasyon oldukça önem taşır. Özellikle çatı bahçelerinde yapı tavan döşemesine suyun ve nemin sızması, havuzlardan su kaçağı gibi olaylar kabul edilemez. Bahçe ve havuzlar için yapılan beton duvarların suya karşı izolasyonu önemli bir sorun oluşturur.

Beton duvarlar peyzaj mimarlığında en çok kullanılan kitlesel peyzaj elemanlarıdır. Beton duvarın ana kitlesini oluşturan beton gerçekte su geçirir bir malzemedir. Çoğunlukla piyasada satılan çok sayıdaki katkı maddeleri kullanılarak, uygun karışım ve yapım metodlarıyla beton geçirimsiz kılınabilir. Böyle hazırlanmış betonlara su geçirmez beton adı verilir, özenli çalışıldığı taktirde toz, macun veya sıvı şekilde harç suyuna katılan izolan maddeler beton için tam bir geçirimsizlik sağlamaktadır.

Katı izolasyonlar adı altında toplanabilen su geçirmez sıva, şap ve harcın avantajları, ekonomik oluşları, kolay uygulanabilmeleri ve katı oluşları, yani masif yapıya tıpatıp benzemeleri nedeniyle geleneksel yapı materyallerine kolayca uygulanabilir. Betonda olduğu gibi su geçirmez sıva, şap ve harç, izolasyonun her noktasına ulaşabilen ve çatlama tehlikesinin en az olduğu hallerde uygun düşen izolasyon materyalleridir.

İzolasyonu sağlamak için metal malzemeler de kullanılır. Bu malzemeler arasında çelik, kurşun, bakır, çinko ve alüminyum sayılabilir. Metallerin dışında asfalt, bitümlü yapıştırma ve plastik malzeme ile yapılan izolasyonların yapı su ve nem izolasyonunda önemli bir kullanım alanı vardır.

Düşey duvarların, havuz tabanları ile çatı bahçesi döşeme ve parapet duvarlarının izolasyonunda, sıçrama sularına maruz kalan ve toprakla temas halinde olan yan duvar yüzeyleri, düşey izolasyonlarla korunmalıdır. Bu izolasyon temel kotundan başlayarak yapılmalı üst düşey (parapet duvardan gelen) izolasyona erişerek yaklaşık 30 cm kadar da geçmelidir. Çatı bahçelerinde düşey izolasyonlar ile yatay izolasyonlar aralarından nem sızmayacak şekilde birbiriyle bağlanmalıdır. Düşey izolasyonun sıva üzerine geldiği yerlerde yatay izolasyon sıvada da devam etmeli ve düşey izolasyona doğrudan doğruya bağlantı yapılmalıdır .

Genel olarak, toprak ile temas eden düşey izolasyonlar üst üste çekilen birkaç tabaka bitümle yapılabilir. Bu amaçla kullanılmak üzere soğuk ve sıcak uygulanan macunlar, çıplak karton ya da hazır örtüler ile yapılan bir veya çok tabakalı izolasyonlar, su geçirmez harç ve sentetik malzemeli termoplastik örtüler izolan maddeler arasında yer alır (Uzun, 1996 b).

Soğuk uygulanan ağdalı izolan malzeme, dolgulu ve dolgusuz olarak bitüm ve taşkömürü katranı (zifti) ile birlikte çözelti halinde yüzeyleri örtmek için kullanılır. Bunlar astarlarla aynı malzemeden yapılmış olup, sadece bitümlü malzeme içerikleriyle farklılık gösterirler. Bundan başka bitümlü malzeme içeren, dolgulu veya dolgusuz, bitüm ve taşkömürü zifti emülsiyonları farklı marka ve isimler altında izolan olarak kullanılır.

Soğuk olarak kullanılan izolan macunlar, bitüm ve taşkömürü katranı, çözeltileri ile veya bu iki malzemeden birinin emülsiyonları ile birlikte uygulanabilirler. Bünyesinde çözücü bulunan soğuk astarlar ve örtücü sürme malzemeleri ile macunlar yanıcı olmaları nedeniyle kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Soğuk uygulanan izolanların yanında sıcak işlenen macunlar bitüm ve katranlarda mineral dolgu malzemesi içeriği nispeten daha fazladır. Bunlarda dolgu malzemesi macun gibi işlenmeye elverişli plastik yapıyı oluşturur.

Genellikle bitümler ister soğuk ister sıcak uygulamalar için en çok kullanılan izolanların başında gelir. Ayrıca bitüm nitelikleri kauçuk karıştırılmakla daha da iyiye götürülmektedir. Bitüm sürülecek yapı yüzeyleri düzgün olmalıdır. Çıplak duvarlarda derzler doldurulmalı, betonun yüzeyi temizlenmelidir. İzolasyon esas itibariyle, soğuk bir astar ile bunun üzerine çekilen iki kat sıcak ya da üç kat soğuk örtücü bitümden ibarettir. Astar sürmede güdülen amaç, izolasyonun duvar yüzeyine özlü bir şekilde yapışmasını sağlamaktır.

Temel bohçalama, perde duvar, bodrum (dıştan), kapalı garaj gibi toprak altında kalan uygulamalarda. Balkon ve teras yalıtımında.Banyo ve teras yalıtımıda. Banyo, mutfak gibi bina içi uygulamalarında kullanılır. Geniş çatlaklı yüzeylerde ve yüksek basınçlı suya dayanması gereken yerlerde file vb. donatı ile uygulaması tavsiye edilir.

Çatı bahçeleri için beton tahliyenin su geçirmezliğinin sağlanması zorunludur. Bu amaçla zemin betonu üzerine 3 cm sikalı (su kesici kimyasal) şap yapılır. Bunun üzerine 1-3 kez bütümlü maddeler (asfalt) sürülür. Daha sonra üzerine 4-10 cm kalınlıkta, sikalı koruma betonu veya şap çekilir. Son yıllarda su geçirimsizliğini sağlamak için sika harç dozu %3 oranında kullanılır. Örneğin 300 Dz 1 m3 beton veya harç için 9 kg sika kullanmak gerekir. Son yıllarda su geçirmezlik için kullanılan birçok yeni ürün tanıtılmaktadır. Bu ürünlerin kullanma talimatları ürünlerle birlikte verilmektedir.

Bunlardan beton yüzey üzerine sürülen “su tut” maddesi su geçirimsizliğini sağlayabilmektedir.

Son yıllarda yüzme havuzlarının ve çatı bahçelerinin suya karşı yalıtımları için geliştirilen Atactic Polypropylene (APP) ve Styrene Butadiene Styrene gibi katkılı bitümler polyster veya fiberglas donatılı olarak muşamba rulo halinde üretilmektedirler. Bu örtülerdeki bitümler esnek sıcak ve soğuğa dayanıklı termoplastik özellik gösterirler.

APP katkılı örtüler-membranlar sıcak ve ılıman bölge şartlarına uyumlu ve geniş bir spektrumda kullanım gösterebilmektedir. Bu izolanların dokusunda yer alan polyester taşıyıcılar yüksek çekme gerilmelerin söz konusu olduğu uygulamalarda iyi sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Diğer uygulamalar için fiberglas taşıyıcılı bitümlü membranlar oldukça yeterli sayılmaktadır.

Bitümlü membranların yapısında yer alan polietilen film kaplamalar rulonun alt yüzlerinin yapışmasını önlemek ve uzun süre depolanabilmesini sağlamaktadır. Bu rulolar ıslatılarak nem ve sudan korunacak yüzeylere kolayca yapıştırılabilmektedir.

APP ve SPP tipi bitümlü rulo izolan membranlar teras çatılarda dik veya düşük eğimli ahşap, metal ve betonarme çatı ve döşemelerde çatı bahçeleri, bodrum duvarları, yüzme havuzları ve tünellerde su geçirimsizliğini sağlayabilmektedir. Bazı membranların yapısında yer alan delikler diğer tip membranlarla birlikte kullanılarak buhar dengeleyici olarak görev yapabilmektedir. Bu tip çok katmanlı izolasyonlarda delikli dokulu yapı içinden gelen buharın serbestçe yayılmasını sağlayarak örtü altında buhar sıkışmasını önleyecek çeşitli deformasyonlara engel olabilmektedir.

Kaynak:Uzun, G., 2007. Yapı Materyalleri

https://leventnarin.wordpress.com/author/leventnarin/page/6/

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*