Son Haberler

Metaller

Metaller ile ilgili dosyaya ulaşmak için pdf dosyasını tıklayınız.metaller

resim kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Metal

 

METALLER

 

Çok eskiden beri kullanılmakta olan bir yapı malzemesidir.

 

Diğer yapı malzemelerine göre deformasyon, eğilme, gerilme, uzama, kırılma bakımından daha dayanıklı olmaları nedeniyle, kullanış yerleri oldukça geniştir.

 

İki ya da daha çok metalin yüksek sıcaklıkta karıştırılmasıyla “metal alaşımları” elde edilir.

 

Atmosferik olaylardan çok çabuk etkilenmeleri nedeniyle, koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Metallerin fiziksel ve kimyasal etkiler altında aşınması olayına “korozyon” denir. Özellikle tuzlu sular ve kirli hava aşınmayı artıran etmenlerdir. Aşınmada en önemli etken oksijendir. Bu nedenle, aşınmayı önlemek için metallerin hava ile temasını kesmek gerekir. Bu işlem aşınmaz metalle kaplama ya da yağlı boya ile boyama şeklinde yapılır.

Demir

% 0,2’den daha az karbon içeren bir metaldir. 1500 oC’nin üzerinde erir. Kolay şekil verilebilen, kaynak ve bulonla birbirine eklenmesi kolay bir metaldir.

800 oC civarında ısıtılarak ve dövülerek yapılan dövme demir “perforje” adını alır.

Demirin içindeki karbon miktarı % 0,2 – 0,17 arasında olursa, bu durumda “çelik” adını almaktadır. Çelikler yumuşak çelik, orta sertlikte çelik ve sert çelik olarak üç gruba ayrılırlar.

 • İnşaat Demiri

İnşaat çalışmalarında yaygın olarak kullanılan yuvarlak demir, aslında demir değil çeliktir. Betonarme işlerinde düz görünüşlü adi çelikten başka, aderansı artırmak amacıyla, özel şekilli çelikler de kullanılır. Betonarme çelikleri yüzey şekillerine göre 6 grupta toplanırlar.

Yuvarlak çelik (normal betonarme çeliği):

 • Betonun çekme mukavemetini artırmak üzere kullanılırlar.

 

 • Daire kesitlidir ve çapı mm olarak ifade edilir.

 

 • Standart boyları 12 m.’dir. Uzun oldukları için, kolay taşınabilmeleri bakımından ortadan ikiye kıvrılmış şekilde piyasada satılırlar.

 

 • En ince kalınlık 6 mm.’dir ve 50 mm.’ye kadar ikişer mm’lik kademeler halinde büyür.

 

 • 10 mm.’ye kadar olanlara “ince demir”, 10 mm.’den daha büyük çapta olanlara “kalın demir” adı verilir.

 

 • Birimi kg.’dır. Karkas binaların yapı alanına ortalama 20 kg.; yığma binaların yapı alanına ortalama 8-10 kg demir kullanılır.
 • Betonarmede techizat malzemesi olarak kullanıldığında % 10 az hesaplanır. Bu % 10’un bağlama teli ile telafi edildiği varsayılır.Tor çeliği (tek nervürlü çelik): Yüzeyinde tek yönlü nervür ( sürekli veya kesintili, enine veya boyuna, eğimli çıkıntılar) oluşturulmuş çeliktir.

   

  Çift Nervürlü Çelik: Çelik çubuk üzerinde birbirine ters yönde, çift nervür oluşturulan çeliktir.

   

  Düğümlü (Profil Yüzeyli) Çelik: Çapına bağlı olarak, yüzeyinde belirli aralıklarla çeşitli şekilli girintiler oluşturulmuş çeliktir. Genellikle çelik hasır yapımında kullanılır.

   

  Burulmalı Çelik: İnce çelik tellerin birbiri üzerine sarılması ile meydana getirilen çeliktir.

   

  Halat Çelik (Çelik halat): Daha ince çelik tellerin birbiri üzerine sarılması ile meydana getirilen çeliktir. Çelik halatlar PM çalışmalarında asma çatı ve çadır pergole yapımında kullanılırlar.

   

  Hasır çelik:

   

  Geniş betonarme yüzeylerin donatısı olarak kullanılan bir çelik teçhizattır. Çeşitli çaptaki çeliklerin 50 – 300 mm aralıklarla hasır şeklinde yerleştirilmesi ve birbirlerine bağlantı yerlerinden kaynak ya da telle bağlanmasıyla oluşturulur. Hasır çeliğin eni en çok 2,5 metre, boyu ise 7,0 metre olabilir.

   

  Demirler “el makası” ile kesilir. Tezgah üzerine konulan basit düzenekli aletler yardımıyla bükülür.

  1. Profiller

   

  • Çeşitli kalınlıkta (et kalınlığı) ve yuvarlak (boru), kare (kutu), dikdörtgen, L, Z, T, I , U formlarındaki metallerdir.

   

  • Profil boyutları standart 6 m.’dir.

   

  • Profillerin kesme ve kaynak işleri basittir.

   

  • Kare ve dikdörtgen kesitli profiller tel örgü, parmaklık, kapı, pergole taşıyıcı ayağı, çatı elemanı olarak kullanılabilir.

   

  • Yuvarlak borular, bank, pergole ve çevreleme elemanlarının taşıyıcı ayağı olarak kullanılır.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*