Son Haberler
Anasayfa / Eğitim / Öğrenmek

Öğrenmek

Neden öğreniriz? Neden hep öğrenmemiz için baskılara maruz kalırken öğrenmemek için direniriz? Neden öğrenmemiz için bu kadar çok çaba harcamamıza rağmen öğrendiklerimizi uygulamayız? Öğrenmeyi sevmemize rağmen, öğrendiğimiz şeyleri neden öğretemeyiz? Öğrenme ile ilgili çok şey var üzerinde düşünmemiz gereken.

Fransız filozofu Helvetius “Aldığımız eğitim ne ise o kadar oluruz” demiş. Buna göre bizler daha önce yaşadığımız ve öğrendiğimiz şeylerin bir ürünüyüz demektir. Biz ne biliyorsak oyuz. O zaman yaşamamıza rağmen yaşamın bize öğretemediği şeyler için ne diyeceğiz? Yaşadıklarından ders almayanlar, yaşadıklarının nedenlerinin daha önceki yaşadıklarından kaynaklandığını anlamayanlara ne diyeceğiz? Ben bazen kabaca böyle insanlara “yontulmamış” diyorum. Af edersiniz. Bu işin sosyolojik boyutu idi. Bugünkü yaşadıklarımdan duyduklarımdan ve hissettiklerimden kaynaklanan bir duygu paylaşımı da denebilir. Asıl söylemek istediğim ise şimdi geliyor.

Psikolog Dr. Acar Baltaş diyor ki” Eğitim insana belirli konularda bilgi sağlar, değer sistemlerini ve inançlarını etkiler ve her açıdan hayata bakıkışını belirler. Belki bütün bunlardan daha önemlisi eğitim, kişinin mesleğini ve toplumdaki statüsünü, kendi ailesine sağlayacağı imkan ve itibarı belirler.”

Sevgili öğrenci arkadaşlarım bazen sıkıntıya gelemedikleri zaman ben evlenmeyeceğim diyorlar. Aslında belki de iyi yapıyorlar. Lütfen! Sıkıntıya gelemeyen arkadaşlarımız üstesinden gelemeyecekleri sorumlulukları almasınlar. Yazık.  Sorumsuz şekilde kurulmuş aileler……. Bencillikler yüzünden kaybolmuş hayatlar…..Bırakalım artık insanlar sorumluluk almak istemiyorlarsa aile de kurmasınlar. Bence devir değişti.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*