Son Haberler
Anasayfa / Moda / VİNTAGE GİYİM TARZI

VİNTAGE GİYİM TARZI

Aslında Vintage bağbozumu anlamında kullanılmaktadır. Bu terim önce eşyalarda sonra otomobillerde daha sonralarıysa modada kullanılmaya başlanmıştır. Bir eşyanın Vintage olabilmesi için belli bir geçmişi olması gereklidir. Diğer bir deyişle belli bir dönemi temsil etmeli, belli bir akıma ait olmalı ya da önemli bir tasarımcının ikonlaşmış tasarımı olmalıdır. Günümüzde modern tasarımlarla vintage stili harmanlanıp bir kent yaşam alanına dönüştürülebiliyor.

 

Moda terimi olarak vintage belli bir döneme ve belli bir tasarımcıya ait olan, üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıyan, ikonlaşmış kıyafet ve tasarımlara denir.

Fakat her eski görünümlü parça vintage kapsamına girmez.. Bir ürünün vintage olabilmesi için o ürünün belli bir döneme ait olması gerekir. Örneğin; 1930, 1940, 1950 ya da 60’lardan kalmış o dönemin ruhunu yansıtan bir ürün olmalıdır. O halde ikinci el eşyalara vintage diyebiliriz yaklaşımı da yanlış kabul edilmelidir.

 

Genellikle vintage ve retro kavramları karıştırılmaktadır. Retro kelimesi için “Eski görünümlü ya da eskiye ait her şey” denebilirken, eskilerin modasını yansıtan yeni yapılmış bir çantayı retro diye adlandırırken, vintage olarak adlandıramayız. Her vintage ürün retrodur, ama her retro ürün vintage değildir.

Yves Saint Laurent’ın 80’lerdeki takımları, Christian Dior’un 40’lardaki New Look’u, Pucci’nin 60’lardaki baskıları, vintage tarzını yansıtan parçalar arasında yer alırlar.

vintage2

1960’ları yansıtan puantiyeli elbise ve bluzlar,

1970’lere ait ispanyol paça pantolonlar,

1980’lere ait vatka ve payetler, günümüzde de önemini korumaktadır.

vintage-moda-akımı

Moda’nın başkentlerinde oldukça fazla vintage kıyafet bulunabilmektedir.

New york’ta, Londra ve Paris bu başkentlerden bazılarıdır. Ülkemizde de bu kavram ve stilin yerleşmesiyle birlikte ilk olarak etkisini İstanbul‘da oldukça ciddi bir oranda göstermiştir.

 

Kaynak: http://vintage.nedir.com/#ixzz3SquXCAdq

http://makyaj-cantam.blogspot.com.tr/2014/02/vintage-modasi-nedir.html

http://tr.aliexpress.com/w/wholesale-vintage-sweater.html

Vintage Modası Nedir?

 

 

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*