Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Romanlardaki müzik

Romanlardaki müzik

 

Müziksiz bir hayat düşünebilir misiniz? Ben kendi adıma “çok mutsuz olurdum” diyebilirim rahatlıkla. Müzik benim için mutluluk kaynağıdır. İçinde gezinebileceğim sonsuz bir dünya. Ruhum gezer bu dünyanın içinde.

Meraklıyım ya. Başkaları ne dinler, ne sever önemlidir benim için. Merak ederim. Özellikle de hayranlık duyduğum sevdiğim insanların zevklerine önem veririm. Mesela sevdiğim yazarların müzik zevklerini, sevdiği müzisyenleri, dinlediği şarkıları dikkate alırım. Film müzikleri gibi romanlardaki şarkı ve müzisyenleri not alırım. Sırasıyla dinlerim.  Roman kahramanı ne hissediyor empati kurar onun gibi zevk almaya çalışırım. Bu dünyadan uzaklaşır kitabın içine girmeye çalışırım sesler ve duygular sayesinde.

İsterseniz birlikte deneyelim. Bunu kızımla da yapıyorum. Ona Sanatçıların ve şarkıların isimlerini söylüyorum. O bana hemen buluyor. Kimmiş bakıyoruz. Kitaptaki şarkısını dinliyoruz. Sonra başka ne gibi şarkıları var onları da dinliyoruz. Artık Antalya da değiliz. Bazen Newyork’ta, bazen İstanbul’da, bazen başka boyutlardayız. Çok ama çok eğlenceli.

Geçen Cumartesi  kızımla Lori Schiller olduk. Hadi siz de olun. Kulaklarınız ağrıyıncaya kadar dinleyin. Neşenizi artırın. Keyiflenin.

Bir parça Al Jarreau dinleyin ruhunuz havalansın.

Birazcık Neil Young’la mutluluktan uçun.

Pat Benatar çalın ayaklarınız yerden kesilsin.

Eğer çok enerjik hissediyorsanız Bridge Over the Roubled Water’ı dinleyip sakinleşin.

Bunalımda hissediyorsanız Commodores’in “Easy” şarkısını dinleyin:

“Herkes ister ki

Olmamı istedikleri kişi

Mutlu olan

Ama ben yapamam ki

Bütün bunlar şarlatan”

Stevie Wonders’dan “Golden Lady”

Elton John “Funeral for a Friend”, “Saturday Nights Alright for Fighting”

Pink Floyd

Billy Joel

Steely Dan “Any Major Dude”

Liste uzadı. Lori ile müzik zevklerimiz uyuşuyor büyük oranda. Zevk duyuyorum. Lori ile aramda güzel bir bağ kuruyorum.

Dünya’ya çoğu zaman başkasının penceresinden bakmayı öneririm. Ama başkasının ruhunu anlamak için onun müzik zevkini anlamaya çalışmak doğru bir yaklaşım olabilir. Dünya vatandaşı olmak böyle şeyleri gerektiriyor. Üniversiteli olmak üniversal olmayı gerektirir. Geleneklerden vazgeçmeden, dünyayı anlayabilmek ve tüm dünyayı sevmekten, en azından sevmeye çalışmaktan bahsediyorum.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*