Son Haberler
Anasayfa / Moda / Retro

Retro

Retro, bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz. Söz konusu şeyin en az on beş veya yirmi yıl eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin 1980’lerin veya 1990’ların giysileri retro sayılabilir. “Retro” sözcüğü Retro, bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz. Söz konusu şeyin en az on beş veya yirmi yıl eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin 1980’lerin veya 1990’ların giysileri retro sayılabilir. “Retro” sözcüğü Latincede “geriye doğru” anlamına gelen retro ön ekinden gelmektedir.

Fransa’da rétrospectif sözcüğünün kısaltması olan rétro,[1] Charles de Gaulle’ün yeniden değerlendirmeleri ve Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki rolü ile kültürel geçerlilik kazandı. Rétro terimi daha sonra o dönemi hatırlatan nostaljik Fransız modaları için kullanılmaya başlandı.

taylor-swifts-retro-style-hot--large-msg-134935731925Retro giyim, geçmişte oldukça moda olan parçaların yeniden moda olmasıdır. Geçmişin izlerini taşıyan, geçmişle bugünü birleştiren tasarımlar her dönem için ilgi uyandırmaya devam edecektir. 1990’larda 1970’lerin izlerini görmek, 2010’lu yıllarda 1990’ları hatırlamak insanlarda geçmişe dair anıları canlandırmak, geçmişle bağlantı kurmak adına oldukça önemlidir.

retro8
60’ların hippi modası yamalı giysiler, bebe yaka gömlek ve ceketler
70’lerin şık parçalarından olan bol paça pantolonlar
80’lerin vatkalı gömlek ve ceketleri, kısa üst giyimler, plastik ayakkabılar
90’lı yılların ortalarına doğru ortaya çıkan balon etekler,
bugün retro giyim tarzı içinde görebileceğimiz parçalardır.

wondergirls-retro-fashion

KAYNAKLAR

http://tr.wikipedia.org/wiki/Retro
http://www.giyimvemoda.com/retro-giyim-nedir.html
Walker, John. (1992) “Retro”. Glossary of Art, Architecture & Design since 1945, 3rd. ed.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*