Son Haberler
Anasayfa / Moda / Grunge Giyim Tarzı

Grunge Giyim Tarzı

Grunge salaş giyim tarzıdır.  Kişiye  asi bir görünüm verir. Üst üste birçok parçanın giyilmesiyle oluşturulur. Bu tarzı belirleyen özellikler,

-Bele bağlanan oduncu gömlekleri,

-dağınık ve renkli saçlar,

fileli çoraplar,

siyah ojeler,

büyük beden kazaklar,

okul eteği desenli etekler,

diz üstü çoraplar,

bordo veya gül kurusu rujlar,

omzu açıkta bırakan crop toplar ve

tabiki ipi bağlanmayan eskimiş yüksek topuklu botlar grunge ın en gözde parçalarındandır.

Hafif punk hafif rock karışımı olan bu giyim tarzı şu sıralar  fazlaca revaşta.

Mark Arm, Kurt Cobain & Nirvana, Courtney Love, Pearl Jam, Alice in Chains ve Kate Moss gibi isimlerle bütünleşenGrunge stili, 2013 yılında moda tasarımcıları tarafından yeniden yorumlandı.

Grunge giyim stilini sadece bir moda eğilimi olarak adlandırmak yanlış olur. Çünkü Grunge müziği, felsefesi ve giyim tarzı ile birlikte ele alınması gereken bir kültür/yaşam tarzıdır.

Bu stili oluşturan unsurları detaylandırmak mümkündür:

Oduncu Gömlek (Flanel Kareli Gömlek)
90’lı yıllarda ortaya çıkan meşhur “oduncu gömlek” trendinin asıl çıkış noktası Grunge giyim tarzıdır. Grunge’nin “baba” isimlerinden rahmetli Kurt Cobain de kareli gömlekleri sık kullanan ünlülerdendir. Bu gömleklerin en meşhur kullanım şekli bele bağlanmasıdır. Sadece gömlekte değil, kareli ve ekose desenler Grunge stilinde hemen her parçada görülebiliyor.
images
Rock n’ Roll T-Shirt
Müzik gruplarının isimleri, logoları ya da “Sizin ne düşündüğünüzün önemi yok, takmıyorum” temalı  tişörtler, Grunge giyim tarzının olmazsa olmazları arasında yer alır. Tişörtler genellikle üst üste  giyiliyor. Tişört üzerine gömlek, onun da üzerine oversized hırkalar giyilmekte.
Converse ayakkabı
Dr. Martens botların dışında Converse ayakkabılar da, Grungie’lerin vazgeçilmez parçalarındandır.  Hemen hemen her giyim parçasıyla güzel bir uyum sergilemesi ve rahat oluşu Converse’lerin Grungie’ler tarafından da tercih edilmesinin sebebi olarak görülebilir.
Güneş gözlükleri ve şapkalar
Kalın ve renkli çerçeveli güneş gözlüklerinin yanı sıra kedi gözlükler ve yuvarlak çerçeveli gözlükler Grunge stilinin öne çıkan aksesuarları arasındadır. Gözlüklerin dışında çeşit çeşit şapkalar da kıyafeti tamamlayan aksesuarlar arasında başı çekiyor.
Yırtık / Yamalı Jean
Yırtık, yamalı, lekeli, boyalı vs. jean’in zarar görmüşü hatta kirli duranı Grunge tarzında giyinenler için makbuldür.  Grungie’ler genelde bol giyim parçaları tercih ettiğinden yırtık boyfriend jean’leri tercih ederler.
Kısa üstler / Şifon üstler

Her ikisi de Grungie’lerin sık sık tercih ettiği parçalardandır. Genellikle şort ya da kısa eteklerle kombinlenirler.

grunge

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*