Son Haberler
Anasayfa / Yapı Malzeme Bilgisi / "Bırakın her malzeme kendisi olsun…Kendi statik yasalarına göre tuğla kendisi gibi, ahşap kendisi gibi, demir kendisi gibi görünmelidir." Gottfried Semper

"Bırakın her malzeme kendisi olsun…Kendi statik yasalarına göre tuğla kendisi gibi, ahşap kendisi gibi, demir kendisi gibi görünmelidir." Gottfried Semper

Peyzaj mimarlığı çalışmalarında malzemeler ile yapısal bir mekan yaratılır. Malzemeler yapının dokusunu ve maddi özünü oluşturan unsurlardır. Peyzaj mimarları geçerli bir malzeme bilgisine sahip olabilmek için önceden yapılmış çalışmaları gözlemlemeli ve o malzemelerin tarih boyunca nerede ve nasıl kullanıldığına ilişkin bilgileri öğrenmelidir.

Yapım teknikleri ve yapı malzemeleri peyzaj tasarımının başlangıç noktasını oluşturur. Malzemeler biçim, form ve mekan oluşturmanın vazgeçilmez araçlarıdır.

Yapı malzemelerinin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için yapım yöntemlerine ve uygulamalara ilişkin doğru bir kavrayış esastır. Yapım yöntemleri ve malzemeler bir yapının arka planındaki mimari fikrin doğrudan kendini gösterebileceği şekilde ifade edilebilirler. Ancak mimarlığın hepsi “doğru” değildir ve mimarlığı kavrarken “malzemeye sadakat” fikri esası oluşturan düşüncedir. Bu düşün peyzaj mimarlığı yapısal çalışmaları ve anlayışı için de genellenebilir.

Farrelly’e göre “Mimari açıdan “doğru” olmak dürüst olmak anlamındadır. Çatıyı taşıyacak duvar yapımında tuğlanın kullanıldığı bir binada malzeme dürüstlükle kullanılıyor demektir. Tuğla duvarın da yer aldığı çelik çerçeveli bir bina doğal olarak malzemelerine dürüst değildir, çünkü yapının gerçek strüktürünü “gizleme” ve başka tür bir mimari yanılsaması yaratan bir duygu verir. Bir yapının strüktürü her zaman açıkça dışa vurulmak zorunda değildir, bazen mimar tasarım fikrinin bir parçası olarak bir yanılsama duygusu yaratmak isteyebilir, ancak beton veya çelik iskeletli bir yapıyı tuğla bir yapı olarak göstermek malzemeye “sadakat” fikriyle çelişir.

Bazı malzemeler elde edildikleri yerle güçlü bir bağ içindedirler. Örneğin taş, bulunduğu ya da çıkarıldığı toprağa aittir. Ahşap da doğal peyzajın parçası olan doğal bir kaynaktır. Beton ve cam gibi öteki malzemeler belirli bir yerin kimliğiyle daha az bağlantılıdırlar. Tersine, her yere ait olabilecek ve her yerde yapılabilecek ham madde bileşenlerini kullanarak üretim yapan endüstrinin bir parçasıdırlar.

Mekan yapımında kullanılacak malzemenin doğasına, sunduğu olanaklara ve sınırlamalara ilişkin fikir sahibi olmak önemlidir.

Kaynak

Farrelly, L.., 2012. Yapım +Malzeme, ISBN:978-975-04-0596-9 Literatür Yayınları:647

Kapak resmi

http://v3.arkitera.com/h11593-odtu-ogrencilerden-eymir-golu-kiyisinda-bekci-kulubesi.html

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*