Son Haberler
Anasayfa / Proje I / Sürdürülebilir Bahçe Tasarımı

Sürdürülebilir Bahçe Tasarımı

SON

Yazının tamamı için  pdf dosyasındadır.  Sürdürülebilir Bahçe Tasarımı

Ev sahiplerinin birçoğu güzel bir peyzaj isterler, ancak sıklıkla hayallerindeki bahçeyi oluşturmak ve ilgilenmek için para ve zamanın bulunmaması cesaretlerini kırar. Göze hoş gelen, az bakım isteyen, düşük maliyetli bir peyzaj mümkündür, ancak bu dikkatli bir planlama, uygun bitki seçimi ve düşünce dolu bir peyzajla birlikte olmalıdır. Takip eden dört paragraf konut bahçesi için dört temel zaman ve para tasarrufu sağlayan stratejilerdir.

  • İyi bir tasarımla başlanmalıdır. Sert peyzajda basit geometrik şekiller; organizasyon için yapısallık ve tekrar sağlamakta kullanılmalıdır.
  • Bitkiler iyi bilinmelidir. Alanınızda gelişecek, ilgi çekici formlara ve yaprak dokusuna sahip, dayanıklı bitkiler hakkında bilgi edinilmelidir.
  • Toprak iyi bilinmelidir. Toprak koşullarına uygun bitkiler seçilmelidir ya da eğer zorunluysa belirli alanlarda, kompostla beraber toprağı geliştirecek ve zenginleştirecek bitkiler seçilmelidir.
  • İklim veya toprak koşulları ile savaşılmamalıdır. Doğanın kusurlarıyla kusursuzluğunu takdir etmek öğrenilmelidir. Her yabani ot veya çalılardaki kötü huylu sürgünleri kontrol etmek için zaman harcanmamalıdır.

Temel amaç az budama, daha az otla mücadele etme ve az gübreleme ile az su kullanımı az enerji ve az kimyasal kullanımıdır. Az bakım istekli, düşük maliyetli peyzaj için aşağıdaki öneriler, bitki seçimi için fikirler olduğu kadar organizasyon için sert peyzaj seçimi ve tasarımını da içermektedir.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*