Son Haberler
Anasayfa / Peyzaj Mimarlığı / Yürünebilir Kentler

Yürünebilir Kentler

Yazının tamamı için pdf dosyasını tıklayınızyürünebilir kentler

TOP 10 YÜRÜNEBİLİR KENTLER

Nasıl kuşlar uçmak için yaratılmışlarsa, insanlar da yürümek için yaratılmışlardır. Kolombiya, Bogota’nın eski belediye başkanı Enrique Peñalosa’nın bu konuda güzel bir sözü vardır : “Tanrı biz yayaları yürüyen canlılar olarak yarattı. Hayatta kalmak için balığın yüzmeye, kuşun uçmaya, geyiğin koşmaya ihtiyacı olduğu gibi bizim de mutlu olmak için yürümeye ihtiyacımız var.”

Buna rağmen yürümek her yer için geçerli bir kavram değildir. Örneğin Houston ve Jakarta gibi oto merkezli kentler yürümek için uygun değildir. Danimarkalı mimar ve kent plancısı Jan Gehl’in savunduğu gibi kentler arabalar değil, insanlar içindir.

Dünyanın büyük bir bölümünde insanlar gezip ve görmek için can atarken, niçin yürünebilir kentlerdeki geziler için plan yapmayalım? Yürüyerek gezip görmek için yürünebilir kentlere bakmaya ne dersiniz?

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*