Son Haberler
Anasayfa / Peyzaj Mimarlığı / Tasarım Prensipleri: Ev Bahçesi Örneği

Tasarım Prensipleri: Ev Bahçesi Örneği

Yazının tamamı için Ekin Oktay ve Başak Oktay tarafından düzenlenen pdf dosyası estetik peyzaj tasarım prensipleri ni tıklayınız.

Peyzaj tasarım prensipleri her tipteki peyzajlar için aynıdır. Bunlar, alana bağlı olarak, müşteri istekleri ve tabi ki tasarımcının bilgisi ve seçimleri doğrultusunda birçok farklı yolla uygulanırlar. Sanat elementleri ile benzer olarak, bu prensipler; peyzaj tasarımını etkileyen birincil konseptleri (kavramlar)temsil ederler ve hatta prensipler tipik olarak bir tasarıma aynı anda uygulansa da, bunları tanımlı bileşenlere ayırma kabiliyeti, peyzaj tasarımı mesleğine başlangıçta önemli bir yetenektir. Daha önemlisi, bu, tasarımını bir müşteriye satarken ve anlatırken tasarımcının neyi gördüğünü ve neye yardım ettiğini anlamada tasarımcıya yardımcı olmaktadır.

En son çıkan bahçe tasarım kitapları veya televizyon şovlarına göre, uzmanlar üç ila on iki peyzaj prensiplerinden bahsetmektedir. Bu yazıda yedi prensibe odaklanılmıştır: düzen, tekrar, ritim, birlik, denge, oran-ölçek ve vurgu (Şekil 1). Prensipler birlikte olarak peyzajının nasıl olduğunu (genellikle düzen, tekrar ve ritimden etkilenir) ve nasıl göründüğünü ve hissettirdiğini (genellikle birlik, denge, oran ve ölçek ve vurgu) belirlemektedir. Yine de çoğu zaman bunların tasarım üzerindeki etkisi sayısız tasarım uygulamalarının sağlanarak, örtüşmesi veya bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Örneğin ritim; bir yürüyüş yolunun güçlü eğrileri ve değişken genişliklerinin, bitişik çim alana mekânsal tanımlama ve yapısallık sağlamasıyla oluşur ancak eğriler aynı zamanda görsel ilgi sağlar ve bunu hisseden gözlemciler yol boyunca harekete başlar.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*