Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / BAĞIMLILIKLARIMIZ

BAĞIMLILIKLARIMIZ

03.07.2014
Ne çok bağımlılığımız var. Her gün olmazsa olmaz yapmazsak olmaz bir sürü alışkanlığa sahibiz. Televizyon bağımlılığı. Haber izleme bağımlılığı (eskiden ajans denirdi). Cinsel bağımlılık. Bilgisayar bağımlılığı. Telefon bağımlılığı. Yemeğe olan düşkünlüğümüz.
Nereden geldik bu konuya diyeceksiniz. Oruç getirdi bunu aklıma. Bu arada herkese iyi Ramazanlar… Evet oruç tutuyoruz ve bu bağımlılıklarımızın çoğundan uzak kalabiliyoruz. Ve hayat yine devam ediyor. Hayatta aşırıya kaçmadan da hayatımızı devam ettirebiliyoruz.
Bağımlılıklarımızın hepsi olumsuz değil tabi ki. Olumlu bağımlılık diye bir şey var. William Glassner yazmış bu konuda. “Positive Addiction” kitabın adı.  Spor yapmak, ar4kadaşlarla buluşmak, örgü örmek gibi faaliyetler olumlu bağımlılık olarak kabul ediliyor. Ama bunları, işe gidemeyecek ya da sevdiklerinize gerektiği kadar ilgi göstermeyecek derecede yapıyorsanız bu olumsuz bir bağımlılık kabul ediliyor. Dozu aşmış oluyorsunuz.
Burada hassas nokta dengeli olmaktır. Her şeyi dozunda ve ayarında yapmak. Aslında bağımlılık bir anlamda bizleri zavallı yapmıyor mu? Bir şeylerin altında ezilmiyor muyuz? Kendimizi oyalarken acı veren zararlı bir yöntem seçmiş oluyoruz. Bir şeylerden kaçarken daha farklı sorunlarla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. İhmal ettiğimiz eşimiz, çocuklarımız, bazen boşa harcanan zamanımız, bazen de bozulan sağlığımız, ödemek zorunda olduğumuz ağır bedeller. Bize zararı dokunuyor bağımlılıklarımızın.
Eğer bağımlılıklarımızdan kurtulmak istiyor ve bunu kendi kendimize yapamıyorsak yardım istemeliyiz. Bir uzman ya da eğitmenden yardım alabiliriz. Güvenebileceğimiz bir kişinin varlığının en güzel yanı bizim sorunlarınızı dinleyecek ve bizim de hesap verebileceğimiz birinin olması. Bazen bir öğretmenimiz, bazen bir dostumuz, bazen ablamız ya da ağabeyimiz bu işi üstlenebilir. Yaşamımızın yaşanabilirliğinin artması, anlayışlı, bizi dinleyen ama yaptıklarımızı sorgulayarak, yapacaklarımız için bizi yüreklendiren yaşam koçlarına sahip olması ile doğru orantılıdır. Başarı çoğu zaman bizi takdir edecek, içtenlikle sevip yardım edecek koçlarla daha anlamlı olacaktır. Ben de bu vesileyle yaşam koçlarıma teşekkür ediyorum. Teşekkürler ablalarım, teyzelerim, hocalarım……..Teşekkürler dostlarım….

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*