Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Tüm Öğrencilerimize İyi Tatiller

Tüm Öğrencilerimize İyi Tatiller

12 Haziran 2014
Herşeyin küçüğü güzel. Hayvanların yavruları ne tatlıdır değil mi? Hiç hayvan sevmeyenler bile yavru hayvanların tatlı ve masum hallerine karşı koyamaz.
Benim yavrum da çok tatlı. Kuzguna yavrusu anka görünürmüş. Benim ki gerçekten güzelJEn güzel özelliklerinden birisi hayvansever olması. En çok istediği şey bir evcil hayvan. Ama bizim evin halleri hayvan beslemek için pek uygun değil. İlerde bahçeli bir eve sahip olursak o da kendine bakmayı öğrenir ve bir hayvanın sorumluluğunu alacak belirtileri gösterirse bir hayvan bakabiliriz. Şimdilik bu imkansız. Kızım günde en az bir saatini sokaktaki hayvanları izlemek ve sevmekle geçiriyor. Yaşadığımız çevrede çok fazla hayvan var. Bu konuda şanslıyız. Çünkü evimiz bir dere kenarında. Boğaçay deresi. Her iki yanında büyük yeşil alanlar narenciye bahçeleri ve tarım alanları var derenin. Dereyi beton içine alıyorlar. Çevresini doldurmaya başladılar. Yeşilleri yavaş yavaş kesiyorlar. Sonra olacak şey belli. Beton kanal içinde aptal bir su birikintisi. Her iki yanında banklar ve pergolalar. Sonra birkaç zakkum ve top akasya. Hatta derede su olmadığı zaman dibindeki havuzları seyreder serinlemeye çalışırız alternatif olarak. Al sana park. Her yerde var onlardan. Bu mudur? Halbuki yeşil koridor diye bir sistem var kent planlamasında. Nehir ve dere yatakları artık  kent içinde de kırsal alanlarda olduğu gibi doğal olarak korunuyor  Avrupa’da.  Hatta kanal içine ya da yer altına alınmışsa bile eski haline dönüştürülüyor. Medeniyet gider Mersin’e biz gideriz tersine. Antalya’ya yakışmıyor bu anlayış. Boğaçay’ın çevresine bu haliyle sağladığı katkılar anlatmakla bitmez. Birazcık okumuşluğu olanın bunu bilmesini lazım. Bence başka türlü düşünüp davranan bir art niyet taşıyor demek. Bu alanların en güzel katkılarından biri de kent hayvanlarına  güzel bir ortam  oluşturması. Boğaçayla ilgili yazılarım devam edecek.
Benim küçük yavrum güzel bir video hazırlamış. Düzeltemediği yazım hataları olmakla birlikte ben çok eğlendim izlerken. Yarın karne alacak ve ilkokuldan mezun olacak bebeğim. Ona ve yarın tatile girecek bütün öğrencilere iyi tatiller diliyorum.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*