Son Haberler

Hafif

29.05.2014

Hafif
Hafif bi rüzgar essin
Hafiflesin korkularımız
Yetmez mi hayatı bıkmadan
Ciddiye alışımız
Hafif bi şarkı çalsın
Hafiflesin duygularımız
Yetmez mi hayatta durmadan
Ağıtlar yakışımız
Hafif bir yemek hafif bir kadeh çözer hiddetimizi
Hatırlarız belki de birbirimizi ne çok sevdiğimizi
Hafif bi sohbet, tatlı muhabbet çözer hiddetimizi
Hatırlarız belki de birbirimizi ne çok sevdiğimizi
Hafif bir güneş açsın
Hafiflesin suçlarımız
Yetmez mi hayata bıkmadan
Yargıyla bakışımız
Hafif bi yağmur yağsın
Hafiflesin ruhlarımız
Yetmez mi hayatta durmadan
Kaçıp saklanışımız
Hafif bir roman rahat bir divan çözer hiddetimizi
Unuturuz belki de birbirimize ne çok
Sövdüğümüzü
Büyük bir afet olsa anlaşılır acizliğimiz
Öğreniriz belki de bu dünyayı biz değiştiremeyiz
Aylin Atalay
Yukarıdaki şiir, Candan Erçetin’in mükemmel sesiyle bir araya geldiğinde beni apayrı bir dünyaya götürüyor. Farklı duygu durumlarına sürüklüyor. Çözülüyorum, sanki ufalanıyorum. Biraz hafifliyorum.
 
Sanatın duygusal dünyamızda oluşturduğu değişimler inkar edilemez. Sanat deyince alışılmış bilgilerin dışında, içinde duygunun da bulunduğu farklı bir bilgi türünü anlamaya çalışırız. En cahilimiz bile sanat deyince güzel, beğeni ve haz kavramlarının beraberliğinden bahsedildiğini bilir.
Sanat ile ilgili tartışmalara antik dönem filozoflarından Platon’la başlandığı bilinmektedir. Platon diğer adıyla Eflatun’un “güzel nedir” sorusunun üzerine, günümüze dek sanat konusunda pek çok ama pek çok şey söylenmiştir.
Sanat ve güzellik arasındaki ilişki öyle kolay kolay anlaşılır türden değildir. Bugün pek çoğumuzun sanat olarak gördüğünü bazılarımız “ucube” olarak değerlendirebilmektedir. Burada önemli olan “sanat”, “iyi”, doğru”, “gerçeklik” ve “güzel” kavramlarının sanat ve bilim ile bağlantısını ortaya koyabilmektir. Sanat ve güzel söz konusu olduğunda ortaya çıkan kişisel ve toplumsal farkların ortak bir paydada buluşmasını sağlayacak ortamların oluşturulmasıdır.
Dünya çok hızlı dönüyor gibi. Nüfus çok hızlı artıyor. Bölünerek çoğalıyoruz sanki. Öyle bir kişinin demesiyle bu güzel bu çirkin olmaz. Tüm dünyayı yönetseniz bile duygularımızı yönetemezsiniz. İnsanların duygularını güzel bir şekilde somuta dönüştürdüğü, somut şeyleri duygusallaştırdığı bir alandır sanat. Siz isteyince, sizin istediğiniz gibi yapılmaz. Sanatımıza dokunmayın. Bırakın öyle kalsın içimizden geldiği gibi. 

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*