Son Haberler
Anasayfa / Kişisel Gelişim / Ceviz Ağacı

Ceviz Ağacı

28.Mayıs.2014
 

CEVİZ AĞACI

Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda,
budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.


Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda.
Yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl.
Yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.
Yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var.
Yüz bin elle dokunurum sana, İstanbul’a.
Yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım.
Yüz bin gözle seyrederim seni, İstanbul’u.
Yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım.


Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında. Nâzım HİKMET

Cem Karaca şarkısı sayesinde tanıştım bu şiirle. Çok severim. Bu şarkıdan dolayı Ceviz Ağacı’nın ayrı bir yeri vardır bende. Gülhane Parkı ise babamla çocukken gittim mi gitmedim mi yoksa sadece hayalimde canlandırdığım hatıra taklidi yapan bir şey mi nedir bilemediğim bir park benim için.  Sanki aslanları görmüşüm gibi. Yanımda babam var. Yoksa birinci sınıfta 10 kitaplık serinin dokuzuncusu olduğunu  hatırladığım “Cin Ali Hayvanat Bahçesinde” kitabının zihnimde inanmak istediğim anılara katkısı mıdır? Bilemiyorum. Çok da önemli değil zaten. Ama geçen yaz babamın yeni aldığı bağdaki ceviz ağacından ailecek ceviz toplamak çok güzel gerçek bir anıydı. Nedenini bilmediğim değişik duygularım var. Yakınlarımdan birilerinin ağaçlara sahip olması bende garip bir heyecan yaratıyor. Özellikle bağda ceviz ağacı olması beni müthiş derecede mutlu etti, gururlandırdı. Ama ceviz toplamak öyle çok kolay bir iş değil. Bunu birkaç kişiyle yaparsanız daha da tehlikeli. Yere düşmesini beklediğiniz cevizler kafanıza düştüğünde oldukça canınız yanıyor.
 
Toroslar’da genel bir kanı var; “Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür” denir. Ceviz gölgesinde oturmak sakıncalı bulunur. Tabi ki kafanıza ceviz düştüğünde ölmezsiniz, amaaaaa….
Ceviz ağacı (Latince adı: Juglans regia) sülfür gazı salgılar. Sülfür gazı, havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. İşte büyük bir ihtimalle Toroslar’a has bu söz oradan geliyor. Halkta yanlış bir kanı olarak yerleşmiş. 
 
Aslında Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme gibi mükemmel bir özelliği var. Sadece bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor. Bu konuda hepimizin daha duyarlı olması dileğim. Peyzaj mimarları olarak bizlere de önemli bir görev düşüyor. Daha çok ceviz ağacı, daha çok ceviz ağacı. daha çok ceviz ağacı. Tabi uygun ekolojik koşullarda. Bitkiler konusunda daha çok bilgilenmeye ve duyarlı olmaya ihtiyacımız var. Cevizin insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez. O da ayrı bir yazı konusu. 
 
Bir de tavsiye etmeden geçemeyeceğim. Maymunluğum tuttu yine. Daldan dala atlamasam olmaz. İstanbul Anadolu Yakası Koşuyolu’nda bir pastane var Ceviz Ağacı adında. Bayılıyorum onların pastalarına ve hizmetine. İyi iş yapan kazanıyor. Cevizin hakkını veriyor gerçekten. Teşekkür ederim güzel insanlar. Güzel iş yapanlar. Teşekkürler kattığınız güzellikler, güzel tatlar için.bu_cevizin_yasini_bilen_yok_h5805
Bu da ilgi duyanlar için: Kastamonu, Doğanyurt ilçesi Kayran Köyü’nde denize 100 m. mesafede, neredeyse 0 rakımda 3 Da. yeri kaplayan, anıt olabilecek bir ceviz ağacı varmış.
Çorum Merkeze bağlı Çanakçı köyünde bulunan ceviz ağacının, Türkiye’nin en yaşlı cevizi olduğu öne sürülüyor. Çanakçı köyünün Sekizler Bağları mevkiinde bulunan ve köy halkı tarafından tarihi bilinmeyen ceviz ağacını görenler hayretler içerisinde kalıyor.Yukarıdaki ilk ağacın yerini bilmiyorum. Resmi çeken ya da  bilen varsa ve bana iletebilirse çok memnun olurum. Merak eden arkadaşlarım var. Böylesine duyarlı insanların varlığını bilmek de ayrı bir keyif doğrusu.
Resim kaynak:http://resimmekani.com/postcards.php?image_id=1033&sessionid=084f7457f263ffbcd7207c1fd738a65f
http://www.habercim19.com/yasam/bu-cevizin-yasini-bilen-yok-h5805.html

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*