Son Haberler
Anasayfa / Tasarım / BİTKİSEL TASARIMDA İLK 10 İSİM

BİTKİSEL TASARIMDA İLK 10 İSİM

Doğa ve peyzaj mimarlığı bitkisel tasarım konusunda çalışanlar için büyük ihtimalle yapacaklar listesinin başında yeryüzünü büyük yeşil alanlarla donatma işi gelmektedir. Ancak, bunu yapmak, yeterli bitki bilgisi, tasarım ve uygulama uzmanlığı olmadan göründüğü kadar kolay değildir ve sadece lafta kalır.  Dünyada bu konuda kendini ispatlamış 10 profesyonel isme özellikle dikkat etmek gerekir. Paul McAtomney’nin kaleminden 10 bitkisel tasarımcıyı tanıyalım.

10. Paul Thompson
Zengin bitki türlerinin bitkseli tasarımda mükemmel dağılımı;  Paul Thompson

Peyzaj Mimarı ve usta bitkisel tasarımcı Paul Thompson  özgün Avusturalya manzaralarına öncülük eden isimlerdendir. Thompson’un  40 yıllık deneyimi  Avusturalya’da yetiştirilmeyen exotik bitkiler hakkında ciddi bir bitkisel performans bilgisi ile kendini göstermiştir.  2013 yılı dünya peyzajı olarak Avusturalya bahçesinin seçilmesinin arakasındaki  en etkili  isim olmuştur.

 9. Noel Kingsbury

 Ünlü  Highline projesinin bitkisel tasarımı ; credit: Stuart Monk / Shutterstock.com

Çocukluğundan beri bahçıvan olan Kingsbury aynı zamanda bitki yetiştiricisi, yazar, araştırmacı, öğretmen ve mucittir.  Bitkisel tasarımda doğal yaklaşımlarıyla tanınırken çok yıllık bitkilerin kullanımına yenilikler de getirmiştir.  Bitki beslemenin tarihini yazdığı çok sayıda bahçe materyalleri kitabı ve Piet Oudolf’la birlikte yazdığı bahçe tasarımcılarına yol gösterecek kitapları vardır. Okuyunuz: Planting: A New Perspectivehttp://ir-na.amazon-adsystem.com/e/ir?t=landsarchinet-20&l=as2&o=1&a=1604693703, Noel Kingsbury
 8. Thomas Rainer
Doku ve rengin inanılmaz dağılımı,Thomas Rainer

Washington kökenli peyzaj mimarı, öğretmen ve yazar Thomas Rainer doğayı taklit etme yerine, doğayı tasarım ve estetik kuramlaruıla yeniden yorumlamayı savunmaktadır. Çoğunlukla çimler ve çok yıllık doğal bitkileri kullaanrak Amerika’da yaptığı en önemli çalışmaları US Capitol, Martin Luther King Jr. Anıtı, ve New York Botanik Bahçeleri’dir.
Bloğuna bakınız: Grounded Design
7. Tom Stuart-Smith
İngiliz Peyzaj Mimarı Stuart-Smith’in bitkisel tasarımları modernite ile naturalizmi son derece sorunsuz bir şekilde birleştirmektedir. Bugüne kadar, RHS Chelsea Çiçek Fuarı’nda sekiz altın madalya kazanmıştır. Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi tarafından görülen Windsor Kalesi’nde Jubilee Bahçe’si  en çok tanınan eseridir.
Okuyunuz: The Barn Garden: Making a Place, Tom Stuart-Smith
6. Patrick Blanc
Mükemmel bir yeşil duvar;  Patrick Blanc

Bitkisel duvar kavramını icadından dolayı dünya çapında bilinen, Fransız botanikçi ve tasarımcı Patrick Blanc, 12 yaşından beri  topraksız ve ışıksız bitkiler üretmenin yöntemleriyle ilgili deneyler yapmaktadır. Paris’te Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde araştırmacı olarak çalışma
ktadır.

5. Kongjian Yu

Shengyang Jianzhu University campus; credit: Kongjian Yu
Yu, çalışmaları sel ve çevresel krizlere uyuma odaklanmış, üretken Çin tasarım grubu Turenscape’in  kurucusudur. Çin’in kentsel elit süs peyzajından hoşlanmayan Yu, onun yerine yaşam ve verimlilik sağlayan tarımsal ve üretken kırsal peyzajı kullanarak, Çin’in geleneksel kırsalını estetik bir şekilde yorumlar.
Okuyunuz:  Designed Ecologies: The Landscape Architecture of Kongjian Yuhttp://ir-na.amazon-adsystem.com/e/ir?t=landsarchinet-20&l=as2&o=1&a=3034607385, William Saunders
4. Nigel Dunnett
Karışım bitkilerle sınır oluşturma; Nigell Dunnett
Profesör Nigel Dunnett  dinamik ve ekolojik fonksiyonel peyzajlar etrafında seyreden çalışmaları ve Londra Olimpiyat Parkı’nı çevreleyen yoğun kır çiçeği çayırları arkasındaki beyindir. O, yeşil çatılar, resimsel çayırlar ve su duyarlı kentsel tasarımı savunan, çeşitli konularda birçok kitap yazmıştır.
Okuyunuz:  Planting Green Roofs and Living Walls, Nigel Dunnett

3. Beth Chatt
Hoş ve farklı bir bitkisel tasarım;  The Beth Chatto Gardens – David Ward
Beth Chatto son elli yılda İngiltere’nin en etkili bitki uzmanı olarak, İngilizlerin ulusal hazinesi olarak kabul edilir. Chatto’nun bitki konusunda hiçbir resmi eğitim almamasına rağmen kocasının aracılığıyla bitki ekolojisi konusunda geniş bilgi birikimine sahip olması dikkate değedir. Bitkilerin doğal yaşam koşullarına uygun yer ve koşullarda en iyi büyüdükleri ilkesine dayanan çalışmaları ve yazdığı  başarılı kitapları onun bu konuda vazgeçilmezler arasında yeralmasına neden olmaktadır.
OkuyunuzDrought Resistant Planting, Beth Chatto
2. Piet Oudolf
Hollandalı usta bitkisel tasarımcı ve peyzaj mimarı süs bitkilerinin, çok yıllık otsularla oluşturduğu kompozisyonları ile “Yeni Çok Yıllık Otsular” hareketinin öncüsü olarak New York kentindeki High Line’da yaptığı bitkisel tasarım ile birlikte konusundaki itibarını artırmıştır. Onun çalışmaları bitkilerin zamanla nasıl davrandığını ve kontrollü ve kontrolsüz durumlar arasındaki kusursuz denge ile ilgilidir.
Okuyunuz:  Landscapes in Landscapeshttp://ir-na.amazon-adsystem.com/e/ir?t=landsarchinet-20&l=as2&o=1&a=1580932924, Piet Oudolf
1.Gilles Clément
PARIS, FRANCE – Quai Branly Müzesi. Müzenin dış duvarlarının bir kısmında Gilles Clement ve Patrick Blanc tarafından tasarlanan yeşil duvar, vvoe / shutterstock.com
Frenchman Gilles Clément bir bitki mühendisi, peyzaj mimarı, bahçeci, botanikçi ve yazardır. Belkide onun uluslararası en etkileyici çalışması Parc André-Citroën’in bir kısmında yaptığı çalışmadır. Clément bir kaç yıldır aslında peyzajın gerçek mimarlarına verilen Fransız ulusal ödülünü geri çevirmiştir. 
Okuyunuz: Planetary Gardenshttp://ir-na.amazon-adsystem.com/e/ir?t=landsarchinet-20&l=as2&o=1&a=3764387815, Alessandro Rocca
Peyzaj mimarlığı çalışmaları kapsamında iyi bitkisel tasarım yapmak için bu on duayeni takip etmek, onların çalışmalarını anlamak ve örnek almak akılcı bir yol olacaktır. İlerleyen yazılarda bu on ismi ve çalışmalarını daha yakından takip etmek istiyorsanız konu ile ilgili yazılarımızı takip ediniz. Daha iyi bitkisel tasarımların olduğu peyzajlarda buluşmak ümidiyle.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*