Son Haberler

11.05.2014
TESADÜFLER
Bugün anneler günüydü. Ben de bir anneyim. Sevgilerin en güzeli, Anne sevgisi ve anne olarak sevilmek… Dün Kahramanmaraş’ta idim. Üç günlük ayrılıktan sonra kızımın bana özlemle sarılışı tarif edilemez bir duygu. Tombul kuşum. Yüreğimin neşesi. Yaşam sevincim. Teşekkür ederim. İyi ki var.
Yoğun bir Pazar gününün ardından bir banka reklamından duyduğum  bal arısı gibi şarkısı beni ne kadar heyecanlandırdı bilemezsiniz. Yüreğim kıpır kıpır oldu. En çok sevdiğim şeydir tesadüfler. Hayatın küçük mucizeleri. Beklenmedik bir anda geliverirler. Sizi şöyle bir sarsar ve giderler. Okuduysanız bundan beş altı gün önce “Öğrenmek İçin Tekrar” adlı yazımda bal arısı gibiydim şarkısının sözlerini yazmıştım size. Şarkıyı dinlemenizi önermiştim. Pek çoğunuz dinlemedi diye düşünüyorum. Hiç umursamadı beklide. Ama şimdi reklamlarda Cem Yılmaz’la birlikte izleyerek dinleyeceksiniz. Cem Yılmaz da bizim kuşaktan. 1972 doğumlu bildiğim kadarıyla. Şarkıyı bilenlerdendir. Gerçekten bu tesadüf çok hoş oldu.
Dr. Joe Vitale “Mucizeleri Beklemek” adlı kitabında diyor ki “İster fark edin ister farkında bile olmayın, hayatınızda hemen hemen hergün meydana gelen küçük olaylar sizin tarafınızda çekilirler. Pekçok kişi bu küçük olayları bir kenara iter ya da tesadüf olduklarını düşünür. Ne derseniz deyin, gerçekleşmeye devam ederler ve eğer buna izin vermeyi seçerseniz, daha büyük mucizeler bile hayatınıza çekilebilirler.”
Ben buna inanıyorum. Pervane şarkısını ben düşünerek çektim. Sizlerin gerçekten dinlemesini istedim. Ve pek çoğunuz için gerçekleşti ve gerçekleşecek. Her ne kadar yedi yaşında okuma bayramında Rafunsel piyesinde “Cadı” rolünde başarılı bir oyun çıkarmışsam da insanüstü güçlerim yoktur. Ama galiba algıda seçicilikle bu şarkıyı herkesten farklı bir heyecanla algıladım. Belkide çektim yeniden hayatıma.
Bir de film vardı ki tam benlik. İki sene önce Portland’a uçarken Zeynep Hoca’mın tavsiyesi ile uçakta ağlaya ağlaya izlediğim “Aşk Tesadüfleri Sever” bu film. Aşk tesadüfleri severse ben de Mehmet Günsur’u severim. Dünya ahret kardeşimdir. Onun da annesi ve ablası öğretim görevlisi. Babası Kuantum Fizikçisi. İzlemeyen varsa mutlaka izlesin. Çok romantik ve güzel bir film. Mehmet Günsur’da muhteşem oynamış rolünü. Canlı canlı. Gerçek gibi.
Hayat iyi ve kötü tesadüflerin toplamından ibaret. İyi tesadüflerin kıymetini bilirken kötü tesadüflerle başa çıkabilmek için güçlü olmak gerek.  Bu yazıyla buluşmamız ne tesadüf değil mi? Sizi seviyorum ve bu tesadüf değil.

Hakkında PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN

PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
Antalya gibi güzel bir kentte yaşamanın ve Akdeniz Üniversitesi’nde üniversitelilerle birlikte olmanın keyfine varan bir öğretim elemanıyım. Yaz adındaki sanatçı ruhlu güzel bir kızın annesiyim. Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığına inanarak dijital bir ortamda, bilim, planlama tasarım ve peyzaj mimarlığı konularında bildiklerimi ve bazen de hissettiklerimi okuyanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Yazdıklarım hakkındaki her türlü görüş, katkı ve önerilerinizi bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*